GN 2/2021 Archiwum

Pierwsza kapliczka ojca świętego

Niedaleko Myślenic znajduje się pierwsza kapliczka poświęcona Janowi Pawłowi II.

Opodal Myślenic w małej dolince zwanej Miłogoszczą znajduje się kapliczka, która jako pierwsza w Polsce i na świecie została poświęcona ojcu świętemu Janowi Pawłowi II.

Pod koniec sierpnia mieszkańcy Małogoszczy świętowali jubileusz poświęcenia kapliczki. Dokonał tego w 1993 roku nieżyjący już krakowski ksiądz prałat Marian Małysiak.

W 1982 roku, mimo panującego stanu wojennego i terroru ówczesnych władz, zawiązała się wśród mieszkańców Miłogoszczy grupa inicjatywna, która postanowiła uczcić 600-lecie wizerunku Jasnogórskiej Pani oraz postać Jana Pawła II.

Pierwsza kapliczka ojca świętego   Jest to pierwsza w Polsce i na świecie kapliczka poświęcona papieżowi Polakowi Jerzy Turbasa Jedni z mieszkańców ofiarowali w tym celu gotówkę, ktoś oddał grunt, materiały budowlane, a inni swoją pracę i fachowość.

Na podstawie projektu, który wykonał znany krakowski architekt Jerzy Turbasa, została wzniesiona kryta gontem kapliczka z drewnianą rzeźbą Jana Pawła II i wizerunkiem twarzy Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Stanisława Trybały.

Stojąca przy drodze kapliczka to nie tylko budowla, ale też szczególny znak. Ta kapliczka naprawdę żyje – mieszkańcy wciąż o nią dbają i każdego roku spotykają się na tradycyjnych majówkach i modlitwach różańcowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama