Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wrócił papieski mural

Na mur przy ul. Kijowskiej w Krakowie wrócił wizerunek papieża Jana Pawła II.

Zdewastowano go na początku sierpnia, malując na nim ordynarne napisy.

Barwny wizerunek uśmiechniętego Jana Pawła II pojawił się na murze Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 w kwietniu 2011 r. Zastąpił poprzednie czarno-białe wizerunki papieża, umieszczane tam po jego śmierci w 2005 r. Autorem wszystkich wizerunków był młody krakowski malarz Jerzy Rojkowski, wyżywający się w rozmaitych formach artystycznych, w tym w robieniu wizerunków na murach techniką graffiti. Swe grafficiarskie prace sygnował pseudonimem Imp2k.

Papieski wizerunek na murze przy ul. Kijowskiej od razu stał się popularny wśród krakowian i turystów. - Przychodziłam tu od czasu do czasu, aby się pomodlić. W kwietniu, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, było tu więcej modlących się osób, palono znicze. Często fotografowano również ten obraz - powiedziała krakowianka Anna Lewicka.

W sierpniu bieżącego roku mural został zdewastowany. Czarną farbą wymalowano na nim gwiazdę Dawida i obraźliwe napisy. W związku z tym, że wizerunku nie dałoby się oczyścić bez uszkodzenia warstwy malarskiej, postanowiono wykonać nowy.

- Wizerunek papieża taki sam jak poprzedni. Wykonano go jednak inną techniką niż poprzedni - poinformowała Magdalena Mazur, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1.

Na specjalnym banerze wydrukowano kolorowe zdjęcie papieskiego muralu, wykonane niegdyś przez fotoreporterkę „Dziennika Polskiego” Annę Kaczmarz. Baner został następnie przymocowany ściśle do muru. Aby utrudnić kolejne dewastacje, wizerunek został pokryty warstwą specjalnego preparatu chroniącego przed zamalowaniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama