Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Z Podhala na Westerplatte przejdź do galerii

Rodziny żołnierzy walczących na Westerplatte oraz uczniowie szkół, którym patronują Bohaterowie z Westerplatte, wzięli udział w gdańskich uroczystościach 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Przedstawiciele władz państwowych, a także uczniowie i rodziny żołnierzy wzięli udział w uroczystym apelu pod pomnikiem na Westerplatte.

74. rocznica wybuchu II wojny światowej zbiegła się z II Spotkaniem Rodzin Westerplatczyków. Organizacją obchodów zajęli się Adam Szatkowski, prezes Klubu Szkół Westerplatte, i Zbigniew Pancer, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. – Członkowie tych rodzin często dysponują pamiątkami, które są cennymi źródłami historycznymi. Staramy się to wszystko dokumentować, spisywać. Zależy nam, aby mieć z nimi wszystkimi kontakt i integrować ich – mówi A. Szatkowski.

Podczas pobytu w Gdańsku uczniowie i rodziny Westerplatczyków zwiedzili miejsca na co dzień niedostępne na Półwyspie Westerplatte, m.in. Wartownię nr 4, która leży na terenie czynnej jednostki wojskowej. Jako jedni z pierwszych gości mogli zobaczyć nową ekspozycję w Wartowni nr 1. Oficjalnie została ona otwarta po remoncie 1 września, tuż po apelu. – Jestem bardzo wzruszona. Na jednym ze zdjęć odnalazłam swojego tatę Jana Cieślińskiego – mówi Danuta Łoza.

Niewątpliwie atrakcją dla uczniów i rodzin był rejs statkiem z centrum Gdańska na Westerplatte, gdzie oprowadzał ich jeden z pracowników Muzeum II Wojny Światowej. W programie wycieczki znalazła się jeszcze m.in. wizyta na Biskupiej Górce, skąd rozpościera się piękna panorama na Gdańsk. To tam przewieziono i przetrzymywano niektórych żołnierzy z Westerplatte po kapitulacji 7 września 1939 r.

Przypomnijmy, że na terenie województwa małopolskiego (w Krakowie, Myślenicach, Cichem, Jabłonce, Leńczach) znajduje się kilka placówek oświatowych, którym patronują Bohaterowie z Westerplatte. Co roku uczniowie i nauczyciele z tych szkół spotykają się na ogólnopolskich sympozjach. Dwa z nich odbyły się w Jabłonce (2010 r.) i Cichem (2005 r.).

– Tegoroczną wizytę w Gdańsku będę długo pamiętać. Miałem możliwość zobaczenia Półwyspu Westerplatte z lądu i od strony morza. A potem nawet z wysokości, bo wracałem samolotem – mówi Kamil Basiorka, przedstawiciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem.

W małopolskich szkołach, którym patronują Bohaterowie z Westerplatte, odbywa się w ciągu roku „praca z patronem”. Uczniowie przygotowują specjalne akademie, uczestniczą w konkursach, jest organizowany Dzień Patrona. Społeczność szkolna pamięta także o modlitwie za zmarłych żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce za kraj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy