W krakowskim Parku im. dr. Henryka Jordana, stanęło popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego.
To kolejny monument w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku, tworzonej z inicjatywy Kazimierza Cholewy, przewodniczącego Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana. Jego fundatorką jest Elżbieta Kasprzycka, nauczycielka i działaczka polonijna z Wielkiej Brytanii, kształt artystyczny nadał mu zaś rzeźbiarz Wojciech Batko. Fundatorce dziękował m.in. Marek Lasota, szef krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził jej wdzięczność za przypomnienie postaci „jednego z zapomnianych bohaterów”.
Gen. bryg. Stanisław Sosabowski (1892-1967) był jednym z najdzielniejszych żołnierzy polskich. W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził 21. Pułkiem Piechoty Dzieci Warszawy, broniącym m.in. stolicy. Za dzielność został wówczas odznaczony krzyżem orderu Virtuti Militari. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był twórcą i dowódcą Pierwszej Brygady Spadochronowej. Na jej czele w 1944 r. wziął udział w operacji pod Arnhem i Driel w Holandii, która miała na celu zdobycie przyczółków na Renie. Ze względu na słabe przygotowanie akcji ze strony Brytyjczyków, brygada Sosabowskiego poniosła w ciężkich walkach duże straty. Po wojnie generał pozostał na emigracji.
Jest wzorem dla spadochroniarzy polskich. Spadkobiercą tradycji 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej jest 6. Brygada Desantowo-Szturmowa z Krakowa, nosząca imię generała. Dlatego jej przedstawiciele wzięli udział w odsłonięciu pomnika swojego patrona.
- My, spadochroniarze, jesteśmy dumni z tego, że pomnik naszego patrona będzie teraz symbolizował, w tym miejscu tak mocno związanym z dziejami Krakowa, ofiarę, jaką złożył nasz bohaterski poprzednik z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej – powiedział gen. Adam Joks, obecny dowódca 6 BDS. W uroczystości wzięli udział jego poprzednik gen. rez. Marian Wójcik oraz generałowie służby czynnej Andrzej Knap i Piotr Patalong.
Odsłonięcie pomnika gen. Sosabowskiego było jednym z elementów oddania hołdu ofiarom II wojny światowej w kolejną rocznicę agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. W Parku Jordana została odprawiona pod przewodnictwem ks. płk. Stanisława Gulaka, proboszcza wojskowej parafii św. Agnieszki, koncelebrowana Msza św. w intencji Polaków poległych i pomordowanych w czasie ostatniej wojny. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Władysław Palmowski, proboszcz z Morawicy, kapelan ludzi pracy.
Uroczystość uświetniły występy chóru „Organum”, artystów Opery Krakowskiej i orkiestry wojskowej.