Nowy numer 30/2021 Archiwum

Paderevianum II w 2015 roku

Po przerwie ruszyły prace przy budowie nowego budynku Wydziału Filologicznego UJ.

Zgodnie z podpisaną 8 sierpnia umową, budowę kompleksu Paderevianum II przejęła firma Budimex SA Mostostal Kraków. Wygrała ona przetarg, ogłoszony po tym, jak pierwszy wykonawca, konsorcjum Budostal 2 SA – Elektromontaż Kraków SA, utracił płynność finansową. Umowę z Budostalem Uniwersytet Jagielloński rozwiązał pod koniec 2012 roku. – Firma nie dotrzymała żadnego z terminów i odwlekała decyzję o opuszczeniu budowy – komentowała wtedy prof. Maria Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju.

Pierwszy przetarg, w formule „zaprojektuj i zbuduj”, został rozstrzygnięty ponad dwa lata temu – w maju 2011 roku. Budowa kompleksu, składającego się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ok. 9 tys. mkw., miała potrwać ok. 30 miesięcy i zakończyć się w grudniu br.

Tymczasem obecnie budynek A ma zakończony stan surowy poziomu zero, budynek B natomiast czeka na rozpoczęcie prac. Jak informuje rzecznik UJ Katarzyna Pilitowska, według obecnych szacunków budowa ma się zakończyć w lutym 2015 roku. Podkreśla ona, że dzięki szybkim decyzjom władz uczelni wszystkie elementy, które zostały wykonane przez pierwszego z wykonawców, udało się zabezpieczyć i nie ucierpiały one mimo przerwy w pracach.

Katarzyna Pilitowska zapewnia również, że opóźnienie prac nie zagraża rozliczeniu finansów unijnych przeznaczonych na Collegium Paderevianum, ponieważ wszystkie zmiany zaakceptował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Termin rozliczenia jest istotny, ponieważ wkład własny uniwersytetu w wartą prawie 50 mln zł inwestycję wyniósł 15 proc. (UJ przekazał działkę, na której staną budynki), reszta pieniędzy pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.


Polecamy również komentarz "Ani duże, ani nowe".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama