Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Czas do szkoły!

Po dwóch miesiącach małopolscy uczniowie wrócili do szkolnych ławek.

Naukę w klasach pierwszych w podstawówkach rozpocznie ok. 32 500 dzieci, w tym 15 proc. to sześciolatki.

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego słowa pozdrowienia do uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrektorów skierował Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty. „Niechaj dla małopolskiej oświaty będzie to czas, w którym potwierdzona zostanie jej niezmienna od lat wysoka pozycja w skali kraju” – napisał kurator.

Gronu pedagogicznemu małopolskich szkół i placówek życzył, by podejmowany codziennie trud wynagradzany był sukcesami podopiecznych, ich serdecznością i życzliwością, natomiast dzieciom i młodzieży – by zdobyta wiedza pozwalała zrozumieć im otaczający świat i zrodziła pragnienie kontynuacji nauki.

Jak podaje Artur Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Pedagogicznego i Rozwoju Edukacji przy Kuratorium Oświaty w Krakowie, w roku szkolnym 2013/2014 będzie kilka zmian. Klasy V SP oraz II LO i klasy w technikach przygotowują się do nowej formy egzaminu na zakończenie szkoły. – Rodzice przedszkolaków po raz pierwszy odczują niższe koszty pobytu dziecka w przedszkolu dzięki tzw. ustawie przedszkolnej – mówi A. Pasek. Realizowane będą bogate programy działań patriotycznych i regionalnych w szkołach i placówkach, koordynowane przez małopolskiego kuratora oświaty. – Nastąpi zaostrzenie wymagań w zakresie oceny pracy szkół w wyniku zmiany rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym, sprawowanym przez kuratora oświaty – zapowiada A. Pasek.

Rodzice dzieci mogą też starać się o wyprawkę szkolną – pomoc finansową przy zakupie książek i zeszytów. Wnioski należy pobrać u dyrektora szkoły lub w danej placówce samorządowej, która prowadzi szkołę.

Znane są już także terminy ferii zimowych. W naszym województwie rozpoczną się one 3 lutego i potrwają dwa tygodnie. Na wolne od zajęć lekcyjnych uczniowie (z wyjątkiem uczniów z ostatnich klas w podstawówce i gimnazjum) mogą też liczyć 1 kwietnia (sprawdzian szóstoklasisty) oraz 23–25 kwietnia, kiedy to odbędą się egzaminy gimnazjalne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy