Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Turniej pod Tenczynem

Pod zamkiem w Rudnie koło Krzeszowic po raz kolejny spotykają się rycerze.

Imprezy II Turnieju Rycerskiego o Topór Andrzeja Tenczyńskiego odbywają się tu 7 i 8 września. Ich organizatorem jest stowarzyszenie "Ratuj Tenczyn", którego popularyzuje dzieje zamku Tenczyn w Rudnie koło Krzeszowic, niegdyś siedziby możnego rodu Tęczyńskich herbu Topór, oraz wspomaga remont zamkowych ruin. Współorganizacją zajęła się Ekstraordynaryjna Konfraternia Kordegardy, która zrzesza bractwa rycerskie.

Działania na rzecz uratowania ruin zamku ruszyły z miejsca za sprawą grupy pasjonatów z działającego od 2008 r. stowarzyszenia. To oni naciskali na władze gminy, zabiegali u lokalnych parlamentarzystów o poparcie starań o dotację ministerialną na remont, zainteresowali skutecznie media sprawą niszczejącego zamku.

Ich strona internetowa (www.ratujtenczyn.org.pl) jest najpełniejszym, jak dotąd, zbiorem informacji o zamku Tenczyn. Czytelnicy dowiedzą się z serwisu o działalności stowarzyszenia, zobaczą bogatą galerię fotografii (w tym także archiwalnych), fotokopie aktualnych artykułów prasowych. Tam też znajdą odnośniki do audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz elektronicznych kopii dawnych książek i artykułów poświęconych zamkowi i rodowi Tęczyńskich. Toczą się tu też bardzo ciekawe dyskusje o przeszłości i przyszłości malowniczego zamczyska.

Motorem grupy jest 37-letni ekonomista Maciej Stępowski. - Tenczyn to wspaniały zabytek, świadek naszej historii, najbardziej charakterystyczny element naszego krajobrazu, bardzo cenny element kultury odróżniający nas od okolicznych gmin. Nie wszędzie przecież możemy podziwiać średniowieczne zamki, a my mamy u siebie „Mały Wawel” - mówi Maciej Stępowski. - Oprócz działalności informacyjnej, organizujemy również imprezy edukacyjno-rekreacyjne, np. Rajd Szlakiem Teczyńskich czy Turniej Rycerski o Topór Andrzeja Tęczyńskiego. Są one okazją do prezentacji walorów zamku oraz integracji środowiska lokalnego i miłośników przeszłości z całego kraju - dodał M. Stępowski.

II Turniej Rycerski rozpocznie się w sobotę 7 września o 15.00. Od 15.30 do 16.30 będzie trwał turniej bojowy jeden na jednego, od 16.30 do 17.00 - Bieg Dam, od 17.00 do 18.00 - prezentacja broni czarnoprochowej, a od 18.00 do 19.00 -  inscenizacja bitwy oraz pokaz katowski.

Turniej będzie trwał również w niedzielę 8 września. Od 11.00 do 12.30 odbędą się „Gry i zabawy plebejskie” czyli pokazy tańców, prezentacja broni czarnoprochowej oraz konkursy dla gości w strzelaniu z łuku i rzucie włócznią.

Od 12.30 do 14.00 odbędą się finały turnieju łuczniczego i turnieju rycerskiego jeden na jednego. Potem odbędzie się prezentacja obozu rycerskiego, od 14.30 do 15.30 - turniej rycerski 5 na 5. Między 15.30 a 16.00 zostaną wręczone nagrody uczestnikom turnieju rycerskiego. Po tej ceremonii odbędą się prelekcje historyczne i pokaz tańców.

Goście turnieju zobaczą przy okazji rezultaty odbywających od 2010 r. prac zabezpieczających i remontowych przy zamku.

Okazale prezentuje się już przedbramie zamku i Wieża Nawojowa, trwają prace zabezpieczające. Wiele elementów warowni grozi jednak zawaleniem m. in. Bastion Grunwaldzki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy