Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tara - Nauczyciel historii

Tara von Neudorf to artysta, który dzieło sztuki potrafi zrobić ze wszystkiego i na wszystkim. - Gdy tworzę, czuję się wolny - mówi.

Stare mapy i plansze z czasów komunistycznych rządów Nicolae Ceauşescu, globusy, tkaniny, bluzy dresowe i kurtki... Wszystko może stać się podłożem dzieła sztuki, albo wyrazicielem niewesołych przemyśleń artysty, który za pomocą farby oraz flamastra zamienia je w szokujące dzieła.

Jego sarkastyczna, nie pozbawiona czarnego humoru wypowiedź, wywołuje emocje mocną, ekspresyjną formą. Artysta,  z zawodu nauczyciel historii, przypatruje się jej z bliska i bardzo boleśnie punktuje wydarzenia.

Tara porusza tematy tożsamości, współistnienia kultur, niezabliźnionych ran, a patrzy na to wszystko z perspektywy małej, prawie wyludnionej miejscowości Engenthal, położonej na obrzeżach Europy.

Widzi nie tylko koniec własnego nosa. Z pola widzenia nie umyka mu ludobójstwo w Czeczeni, sytuacja w Palestynie, czy cofając się - pola zasłane grobami („W imię Józefa Stalina”). Kartograf kłamliwych ideologii odnosi to wszystko do miejsca, gdzie się znajduje, do Transylwanii. Nic więc dziwnego, że Szamil Basajew ma twarz... Drakuli.

Aż trzy prace na wystawie Tary w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury odnoszą się do naszej, polskiej historii. Jedna odwołuje się do odsieczy wiedeńskiej i Jana III Sobieskiego, dwie do ludobójstwa w Katyniu, przy czym jedna z nich to czarna kurtka, którą można założyć w chłodniejszy dzień. Artysta mówi, że zainspirował go film Andrzeja Wajdy.

„Kartograf  złowrogiej historii” - Tara (von Neudorf)” to tytuł wystawy odsłaniającej po raz pierwszy przed polskim widzem skomplikowane wątki twórczości jednego z najciekawszych i najbardziej cenzurowanych współczesnych artystów rumuńskich. Niespełna 40-letni nauczyciel historii tworzy w Sibiu i w Egelenthal, wystawia w Anaid Gallery w Bukareszcie. Jest laureatem prestiżowej Strabag Artaward International, miał też wystawę w Wiedniu.

Wystawa  czynna będzie w MCK do 24 listopada. Warto ją zobaczyć.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma