Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kościół z solarami

Budynek kościoła i plebanii w Glisnem ma już solary. Zakończyły się prace przy montażu paneli słonecznych i instalacji solarnej.

Leżący pod Luboniem obiekt sakralny, należący do księży sercanów, jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej posiadającym solary w ramach realizowanego na terenie gminy Mszana Dolna oraz gmin partnerskich projektu „Odnawialne źródła energii”.

– Cieszę się, że już w kranach płynie darmowa ciepła woda. Byłem zaskoczony, że w kilka godzin od uruchomienia można było z niej korzystać. Budynek jest dość duży, ponieważ obejmuje kościół i dom zakonny, stąd projekt instalacji był jednym najbardziej rozbudowanych, ale pracownicy firmy Dolmex inż. Wojciecha Gocała z Mszany Dolnej świetnie poradzili sobie z jego realizacją – mówi rektor kościoła w Glisnem ks. Andrzej Sawulski SCJ.

Kolektory słoneczne zostały umieszczone na skarpie przed budynkiem ze względu na stromy dach kościoła. Zbiornik na wodę i całą instalację zainstalowano natomiast w przyziemiu. Jej sercem jest sterownik – mały komputer odpowiedzialny za funkcjonowanie całego systemu, pokazujący schemat działania instalacji. – Woda w zbiorniku przy dobrym nasłonecznieniu może osiągnąć temperaturę 90 st. i wtedy system sam się wyłącza, a nadmiar ciśnienia jest przekazywany do naczynia przeponowego – objaśnia pracę urządzenia inż. Gocał, którego firma jest jedną z 27 brygad pracujących przy instalacji jako podwykonawca.

– Instalacja solarna jest stosunkowo prosta pod względem hydraulicznym, natomiast ważna jest rzetelność wykonania, gdyż każde rozszczelnienie lub niewłaściwe ustawienie urządzeń może powodować zakłócenia i awaryjność pracy systemu – podkreśla, wskazując na potrzebę obserwacji ciśnienia w stacji solarnej i ciśnienia wody na manometrze.

– Już prawie 650 budynków mieszkalnych w naszej gminie, a także w gminach partnerskich (Kamienica, Dobra, Raba Wyżna, Niedźwiedź i miasto Mszana Dolna) posiada czynne solary. Kościół w Glisnem jest pierwszym spośród sześciu obiektów użyteczności publicznej. Instalację udało się tu zamontować jeszcze w tym słonecznym wrześniu – mówi inż. Antoni Róg, kierownik projektu, który odwiedził Glisne zaraz po włączeniu systemu. Jego zdaniem, solary przynoszą wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za gaz, co w perspektywie lat daje spore oszczędności.

– Jeżdżę od maja do miejsc, gdzie solary już działają i rozmawiam z ich użytkownikami. Sprawdzam także wykonanie projektów, bo takie jest moje zadanie. Ci, którzy włączyli się w nasz projekt, są zadowoleni, a wszelkie obawy, jakie wcześnie były podnoszone (co się stanie, gdy wyłączą prąd, gdy zabraknie wody), szybko zniknęły, ponieważ  ludzie przekonali się, że przez kilka miesięcy mają za darmo ciepłą wodę – podkreśla A. Róg.

Dostawę i montaż instalacji solarnych wykonuje - w ramach Programu Szwajcarsko-Polskiej Współpracy - firma Skorut Systemy Solarne z Myślenic. Jeszcze w tym roku przewidziany jest montaż systemów w 600 budynkach. Zakończenie prac ma nastąpić w 2014 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy