Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czytajmy „Pana Tadeusza”

W ramach twórczego protestu przeciw zamachowi na kanon ojczystej beletrystyki grupa krakowian organizuje czterodniową imprezę patriotyczno-literacką pod pomnikiem wieszcza Adama na Rynku Głównym.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, którzy popierają powrót „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i Trylogii Henryka Sienkiewicza do kanonu lektur szkolnych i którym drogie są wartości niesione przez owe dzieła do przybycia na krakowski Rynek Główny 12, 13, 14 i 15 września w godzinach od 15 do 18 z flagami narodowymi, kwiatami (najlepiej białymi i czerwonymi) oraz egzemplarzami „Pana Tadeusza”.

W pierwszego dnia, w czwartek, zaplanowano: złożenie kwiatów w hołdzie poecie pod jego pomnikiem, potem czytanie fragmentów trzech pierwszych ksiąg narodowej epopei (15.00), czytanie „Pana Tadeusza” przez Stanisława Markowskiego i Ryszarda Majdzika (16.00), poloneza wokół rynku (16.30), odśpiewanie „Małego rycerza” i zbieranie podpisów pod protestem do MEN, wspólne zdjęcie (od 17.00). Inaugurację akcji zakończy odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 18.

Jeśli dopisze frekwencja i pogoda, w kolejne dni będą powtarzane elementy tego samego programu, ewentualnie ulegnie on wzbogaceniu lub skróceniu.

Organizatorzy zachęcają krakowian i turystów do udziału w tym artystycznym i niebanalnym proteście w obronie ojczystej literatury i proponują, aby kto tylko może przybył pod pomnik Mickiewicza w stroju nawiązującym do polskiej tradycji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma