Na krakowskich Błoniach trwają przygotowania do wielkiej Rewii Kawalerii.
Rewia odbędzie się tu 22 września, w 80 lat po podobnym wydarzeniu, które zostało zorganizowane w 250. rocznicę bitwy pod Wiedniem. 12 pułków kawalerii przemaszerowało wówczas przed marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Organizatorem tegorocznej rewii jest Federacja Kawalerii Ochotniczej, zrzeszająca formacje kultywujące tradycje oddziałów jazdy polskiej. – Poprzez swoje działania staramy się wskrzesić pamięć o naszych dziadach i pradziadach, którzy w chwilach potrzeby narodowej nie szczędzili swojej krwi oraz życia dla czegoś tak ulotnego, prawie niewyobrażalnego jak honor i ojczyzna. Chcemy przypomnieć młodemu, wchodzącego w życie pokoleniu tamte wydarzenia, aby czerpało z nich wiedzę i wartości bardzo potrzebne nam w XXI w. – zadeklarował rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski z Toporzyska, dowódca rewii.
Na razie na Błoniach powstał obóz Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej. – 50 kursantów ćwiczy się w umiejętnościach kawaleryjskich. To jednocześnie żywa lekcja historii dla gości odwiedzających nasz obóz. Wszystko odbywa się wg regulaminów kawaleryjskich z okresu międzywojennego. Ułani ochotnicy i strzelcy konni ubrani w mundury z epoki ćwiczą m.in. musztrę konną i władanie białą bronią. W jednym z namiotów zaś umieszczono wystawę historyczną – powiedział rtm kaw. och. Jakub Czekaj z Federacji Kawalerii Ochotniczej, krakowianin, wnuk aktora Juliusza Osterwy i księżniczki Matyldy Sapieżanki, którego przodkowie byli oficerami krakowskiego 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa, którego barwy na mundurze nosi teraz i on.
Wśród ćwiczących są m.in. ułani z podkarpackiego Brzostka, kultywujący tradycję rzeszowskiego 20. Pułku Ułanów, noszącego imię króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia.
Obóz ułański jest otwarty codziennie dla gości. W sobotę 14 września można tu zaglądać przez cały dzień. Między 14.30 a 18.00 będą się odbywały pokazy koni i zaprzęgów konnych, od 20.00 do 20.30 zaś kawaleryjski pokaz galowy dla mieszkańców Krakowa. Podobnie będzie w niedzielę 15 września. Obóz będzie otwarty już od 9.00. Między 15.00 a 15.30 odbędzie kawaleryjski pokaz galowy, a od 20.00 do 21.30 projekcja filmów o tematyce kawaleryjskiej oraz prelekcje.
Od 16 do 20 września obóz będą codziennie zwiedzały umówione wcześniej grupy uczniów, od 15.00 do 19.00 będzie dostępny dla krakowian, zaś od 18.00 do 18.30 będzie czas na kawaleryjski pokaz galowy, a od 20.00 do 21.30 na projekcje filmów o tematyce kawaleryjskiej oraz prelekcje.
– W piątek 20 września przyjedzie ok. 200 kawalerzystów z 15 pododdziałów biorących udział w rewii. Będą intensywnie ćwiczyć przed uroczystościami odbywającymi się w sobotę i niedzielę – poinformował rtm kaw. och. Jakub Czekaj.
O szczegółach uroczystości 21 i 22 września poinformujemy szczegółowo w najbliższym czasie.