GN 43/2020 Archiwum

Kochajcie swoją ojczyznę!

Elwira Sobczak, bohaterka reportażu GN i książki „Przez Czerwone Morze”, była gościem specjalnym obchodów Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem.

Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym w Miętustwie. Katecheta ks. Przemysław Cios zachęcał uczniów, aby od żołnierzy z Westerplatte wciąż uczyli się bohaterstwa. – Na szczęście żyjemy w czasach pokoju, nikt nie wymaga od nas walki. Ale i dziś możemy być bohaterami. Jak to zrobić? Pracujcie sumiennie, nie odpisujcie zadań, nie ściągajcie na sprawdzianach. To już będzie bohaterstwo – zauważył kaznodzieja. W czasie Eucharystii uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami modlili się w intencjach zmarłych żołnierzy na Westerplatte oraz wszystkich innych, którzy walczyli za ojczyznę.  

Po Mszy św. w budynku szkoły odbyło się spotkanie z Elwirą Sobczak, gościem honorowym Dnia Patrona, bohaterką książki „Przez Czerwone Morze”. Pisaliśmy o niej na łamach „Krakowskiego Gościa”. – Kochajcie swoją ojczyznę, bardzo was o to proszę. Kiedy przebywa się gdzieś daleko, odczuwamy wielką tęsknotę. Możliwość życia w swoim kraju to wielkie szczęście. Ja tego szczęścia nie mogłam długo zaznać, a jeszcze dłużej moja mama, Zina – mówiła z wielkim wzruszeniem Elwira Sobczak.

Pani Elwira opowiedziała też wiele zabawnych historii. W 2003 r. rodzina Sobczaków wracała na stałe do Polski, na zaproszenie władz Nowego Targu. Ostatnim etapem podróży była droga z Kijowa do Krakowa. – Musiałyśmy kupić bilet na pociąg. Do odjazdu pozostało 30 min., a do kasy była straszna kolejka. Co było robić? Zaczęłam krzyczeć: My do Polski wracamy, puśćcie nas. Wszyscy zamilkli i zrobili nam przejście – wspominała z radością Elwira Sobczak.

W programie obchodów szkolnego Dnia Patrona znalazło się jeszcze śpiewogranie patriotycznych pieśni. Najmłodsi uczniowie wykonywali też w różnej technice pomniki z Westerplatte. Zaprezentowane zostały również zdjęcia z ostatniej wizyty szkolnej delegacji na tegorocznym Apelu na Westerplatte.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem należy do Ogólnopolskiego Klubu Szkół Westerplatte. O patronie szkoły w Cichem przypomina piękna tablica, którą poświęcił w 2005 r. kard. Franciszek Macharski. Do Klubu Szkół Westerplatte na terenie naszej diecezji należą też szkoły z Jabłonki, Myślenic, Krakowa, Leńcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama