Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oswoić alzheimera

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera zaprasza na spotkanie rodziny chorych.

21 września obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Chorych na Alzheimera. Z tej okazji Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Prokocimiu Nowym (ul. Kurczaba 5), zaprasza rodziny i opiekunów osób dotkniętych tą chorobą lub innymi chorobami otępiennymi na spotkanie, które odbędzie się  23 września o godz. 14.

Podczas spotkania Katarzyna Hess-Wiktor, doktorantka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, opowie zarówno o najważniejszych faktach dotyczących tej grupy schorzeń, jak i metodach pracy z chorymi i wyćwiczeniu umiejętnej opieki nad nimi. Będzie również okazja do konsultacji indywidualnych sytuacji rodzinnych.

Osoby zainteresowane spotkaniem powinny zgłosić swój udział, dzwoniąc pod nr telefonu: (12) 350 63 11.

O Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera pisaliśmy wielokrotnie na łamach „Gościa”. Przypomnijmy. ŚDS powstał 4 lata temu, gdy ks. Krzysztof Strzelczyk, ówczesny proboszcz prokocimskiej parafii, zaproponował Caritas prowadzenie istniejącej tu od wielu lat świetlicy środowiskowej. Ks. Bogdan Kordula, szef krakowskiej Caritas, oraz dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej stwierdzili jednak, że przy świetlicy miejsca wystarczy także dla osób chorych, którzy w tej części Krakowa nie mogli liczyć na zbyt wielkie wsparcie. Wybór padł na chorych na alzheimera.

Od samego początku w ŚDS działają cztery pracownie: plastyczno-techniczna, kulturalno-muzyczna, gospodarstwa domowego i ruchowa. Bo choć naukowcy wciąż nie wynaleźli sposobu na całkowite pokonanie choroby, to dzięki odpowiednio dobranym lekom i ćwiczeniom można spowolnić jej objawy i zmobilizować układ nerwowy (zwłaszcza miejsca niedotknięte jeszcze chorobowymi zmianami) do aktywności, która dodatkowo sprawia radość i przyjemność.

W pracowniach chorzy utrwalają bowiem znane od dzieciństwa czynności, które powoli zaczynały sprawiać im problem (samoobsługa czy przygotowanie posiłku), malują i rysują (i w ten sposób, bez słów, których czasem nie pamiętają, mówią o swoich przeżyciach) albo robią piękne, świąteczne ozdoby. W planie dnia są też prasówka, czyli przegląd aktualnych wydarzeń oraz gimnastyka i spacer, który nie tylko dotlenia mózg, ale jest też ćwiczeniem pamięci i orientacji w przestrzeni. Ważną częścią terapii w ŚDS są też indywidualne i grupowe warsztaty psychologiczne. W życie ŚDS zaangażowany jest także obecny proboszcz parafii ks. Józef Bizoń, który w każdy pierwszy piątek miesiąca odwiedza chorych z Komunią św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy