Muzeum AK na wojennym szlaku

Na wniosek dyrekcji Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa-„Nila” Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o włączeniu siedziby muzeum do Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

„Realizowany przez Województwo Małopolskie projekt »Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego - małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - etap I« przewiduje m.in. oznakowanie głównej osi szlaku turystycznymi znakami drogowymi, promocję szlaku oraz stworzenie mobilnej wystawy prezentującej historię frontu wschodniego I wojny światowej w Małopolsce” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej placówki muzealnej.

Gruntownie odremontowany i zmodernizowany po 2000 roku budynek Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12 powstał w latach 1911-1915 jako element zespołu aprowizacyjnego Twierdzy Kraków, mieszcząc magazyny żywnościowe i artyleryjskie oraz warsztaty. Mało kto wie, że łączna powierzchnia wszystkich obiektów należących do twierdzy była niewiele większa od powierzchni ówczesnego miasta, co świadczyło o poważnej roli, jaką przypisywali jej Austriacy. Na szczęście w czasie I wojny światowej podwawelski gród nie ucierpiał z powodu działań militarnych, stanowiąc jedynie zaplecze aprowizacyjne dla przebiegającego niedaleko frontu.

"Współczesna siedziba Muzeum pełniła wówczas funkcję koszarowo-magazynową. Składała się z dwóch części: koszar oraz zlokalizowanego w podziemiach budynku wielkiego magazynu-chłodni . Budynek ten jako jedyna część zespołu aprowizacyjnego został poddany rewaloryzacji" - napisano na stronie Muzeum.

Dyrekcja placówki zamierza aktywnie włączyć ją - we współpracy z władzami miasta i województwa oraz z małopolskimi organizacjami kombatanckimi i patriotycznymi - w przyszłoroczne obchody 70-lecia powstania warszawskiego i 100-lecia wymarszu z krakowskich Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego na szlak prowadzący ku odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..