Nowy numer 29/2021 Archiwum

Wielka rewia kawalerii

Kawalerzyści finiszują przygotowania do Rewii Kawalerii na krakowskich Błoniach.

Rewia odbędzie się 22 września, w 80. rocznicę podobnego wydarzenia, które zostało zorganizowane w 250. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

- Było to wydarzenie nietuzinkowe nawet w tamtych czasach, kiedy to koń był zwierzęciem tak powszechnym i niebudzącym zdziwienia, tak jak dzisiaj zdziwienia nie budzi samochód ani telefon komórkowy - mówi rtm. kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, komendant rewii.

W 1933 roku 12 pułków kawalerii przemaszerowało przed marszałkiem Józefem Piłsudskim. Tym razem na Błoniach stanie 200 kawalerzystów z Federacji Kawalerii Ochotniczej, zrzeszającej formacje kultywujące tradycje oddziałów jazdy polskiej. Od kilkunastu dni ćwiczyli w Krakowie umiejętności jeździeckie według regulaminów kawaleryjskich z okresu międzywojennego.

- Zaczniemy uroczystości już w sobotę 21 września - zapowiada rtm. kaw. och. Jakub Czekaj z Federacji Kawalerii Ochotniczej, występujący w barwach krakowskiego 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Od rana będą trwały przygotowania w obozie kawaleryjskim na Błoniach, który będzie dostępny dla publiczności. Od godz. 9 do 15 będą trwały zawody, m.in. we władaniu szablą i lancą.

O godz. 18.30 kawalerzyści ochotnicy w szyku pieszym udadzą się na Wawel, gdzie w podziemiach katedry oddadzą hołd prochom króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia, oraz marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1933 r. przyjmował na Błoniach  defiladę kawaleryjską. O godz. 20 kawalerzyści przemaszerują z Wawelu na pl. Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty apel.

- W niedzielę 22 września wystąpimy już w szyku konnym, w barwach naszych formacji - zaznacza J. Czekaj.

O godz. 11.30 dwie kolumny kawalerzystów wyruszą w kierunku Rynku Głównego. Ich wjazd jest planowany na godz. 12. Po złożeniu meldunku prezydentowi Krakowa przez dowódcę rewii zgrupowanie przedefiluje wokół Rynku, następnie zaś ulicami Floriańską, Basztową i Piłsudskiego uda się na Błonia.

Tam od godz. 13 do 16 będzie się odbywała rewia. Kawalerzyści będą defilować kłusem, szarżować, popisywać się umiejętnościami musztry i władania bronią. Zabrzmią też dźwięki kawaleryjskich marszów i piosenek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama