Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dąb dla Pendereckiego

Filharmonia Krakowska zainauguruje nowy sezon... posadzeniem dębu.

W ten sposób w sobotę 28 września zostanie uhonorowany obchodzący jubileusz 80-lecia urodzin kompozytor Krzysztof Penderecki, niegdyś dyrektor Filharmonii Krakowskiej. Dąb burgundzki zostanie posadzony na Plantach niedaleko budynku Filharmonii, w pobliżu fontanny w kształcie fortepianu, wykonanej według projektu Marii Jaremy.

Tego samego dnia muzyka Pendereckiego zabrzmi podczas koncertu inaugurującego 69. sezon artystyczny filharmonii. – Wykonanie „Polskiego requiem” z udziałem wybitnych śpiewaków: Iwony Hossy, Agnieszki Rehlis, Rafała Bartmińskiego i Romualda Tesarowicza poprowadzi nasz nowy dyrektor artystyczny Michał Dworzyński – powiedział Bogdan Tosza, dyrektor FK.

Muzyka Pendereckiego będzie w tym sezonie rozbrzmiewała w filharmonii jeszcze kilkakrotnie. Pod batutami wybitnych dyrygentów – Jerzego Maksymiuka, Marka Pijarowskiego i Stanisława Skrowaczewskiego – zostaną wykonane „Koncert waltorniowy”, „Tren pamięci ofiar Hiroszimy” i „Adagio” z opery „Raj utracony”.

Dąb dla Pendereckiego   Dąb poświęcony Pendereckiemu zostanie posadzony przy fontannie Chopina na Plantach Bogdan Gancarz /GN Inauguracji sezonu towarzyszyć będzie niezwykła wystawa zdjęć Mariana Eilego, plastyka i wieloletniego redaktora naczelnego „Przekroju”. Młodsi krakowianie kojarzą K. Pendereckiego z dostojnością sędziwego kompozytora. Tymczasem w młodości był on znany z ekstrawaganckich strojów i udziału w niekonwencjonalnych przedsięwzięciach artystycznych. Był m.in. współzałożycielem kabaretu „Piwnica pod Baranami”.

W latach 70. ub.w. opowiedział M. Eilemu o swojej wizycie z żoną u słynącego z ekstrawagancji wybitnego malarza hiszpańskiego Salvadora Dalego. Eile zapalił się do pomysłu zorganizowania rewizyty malarza u Pendereckich w Krakowie. Nie doszło do tego, lecz Eile wpadł na pomysł inscenizacji. Zorganizował i sfotografował w 1976 r. u Pendereckich „żywe obrazy” z udziałem gospodarzy oraz aktorów Włodzimierza Mancewicza i Anny Arvay, odgrywających rolę Dalego i jego żony-muzy Gali. Efekt tej zabawy będzie można obejrzeć w Sali Złotej FK, na  trwającej do lutego wystawie fotograficznej zorganizowanej ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

W nowym sezonie artystycznym zostaną zachowane dotychczasowe cykle koncertowe Filharmonii Krakowskiej. Na melomanów czekają niespodzianki. 30 listopada zostanie wykonany po raz pierwszy w Polsce "II koncert wiolonczelowy" Nina Roty. Ten włoski twórca znany jest przede wszystkim jako kompozytor muzyki filmowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama