Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kardynałowie w Nowym Targu

Kardynał Marian Jaworski, emerytowany metropolita archidiecezji lwowskiej, oraz kardynał Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski, 25 września odwiedzili Nowy Targ. W ratuszu obejrzeli ekspozycję stałą poświęconą bł. Janowi Pawłowi II.

Kard. Macharski ekspozycję znał już wcześniej, ponieważ oficjalnie ją otwierał, ale kard. Jaworski zachwycał się zbiorami. Mimo trudności z poruszaniem się, 87-letni hierarcha zwiedził całą wystawę.

– Byłem wikariuszem w Poroninie i przyjeżdżałem czasem służbowo do Nowego Targu – wspominał po wpisaniu się do księgi pamiątkowej. – Byłem też u was na jubileuszu 650-lecia miasta. Życzę, żeby Opatrzność Boża, która tak pięknie prowadziła Nowy Targ przez wieki, dalej czuwała nad nim i żeby Nowy Targ nadal był miejscem, które promieniuje nie tylko na Podhale, ale i na Polskę – powiedział kard. Jaworski.

Otwarta w październiku 2011 r. wystawa gromadzi pamiątki związane z papieżem Polakiem. Prezentowane eksponaty w większości pochodzą z prywatnych zbiorów i dotyczą okresu krakowskiego, jak również czasów pontyfikatu Jana Pawła II.

Na wystawie można zobaczyć m.in. dokumenty potwierdzające przebieg nauki  Karola Wojtyły podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplom magistra teologii, odręcznie napisany życiorys oraz liczne medale i dokumenty wydawane przez Watykan za czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Są też rzeczy osobiste, jak zastawa stołowa, sweter, buty czy sutanna.

Wystawa mieści się w budynku ratusza w Rynku. Czynna jest w poniedziałki od godz. 10 do 18 oraz od wtorku do piątku od 8 do 16. Podczas Dnia Papieskiego będzie można zwiedzać ją za darmo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama