Nowy numer 37/2021 Archiwum

500 lat parafii w Ostrowsku

W niedzielę 29 września kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. z okazji zwieńczenia obchodów 500-lecia parafii w Ostrowsku na Podhalu.

Z tej okazji już 24 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się promocja książki "500 lat parafii św. Michała Archanioła w Ostrowsku" autorstwa ks. prał. Mieczysława Łukaszczyka, byłego proboszcza parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Łukaszczyk, po opisaniu historii swojej ostatniej parafii, dekanatu oraz dziejów kościółka św. Anny i patronki Nowego Targu, wziął tym razem na warsztat pisarski parafię, w której się urodził. To wspólnota z bardzo ciekawą historią, zwłaszcza że do XX w. jej teren sięgał do Morskiego Oka. – Dawniej nie było łatwo utworzyć parafię – tłumaczył podczas promocji książki ks. Łukaszczyk. – Żeby powstała, musiał się zgodzić król, a w późniejszych czasach – cesarz zaboru austriackiego – opowiadał autor. Przypomniał, że duszpasterstwo było rozdzielone, bo proboszcz mieszkał w Białce, a w Ostrowsku był ekspozyt, czyli wikary, który miał uprawnienia proboszcza w Ostrowsku. Parafia cały czas była jedna.

Bardzo obrazowo historię wspólnoty ukazali też w tańcu i śpiewie członkowie zespołu "Jaferniocek" z Ostrowska, którzy uświetnili promocję w MOK. W opowieść udało się wpleść większość tańców góralskich, a w tle przedstawienia cały czas tworzyła się kolejka do zainscenizowanego konfesjonału.

Obchody jubileuszowe parafii w Ostrowsku zakończy uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Eucharystia rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 10. Metropolita krakowski zostanie od granic miejscowości przewieziony bryczką i przywitany chlebem i solą.

Obecnie proboszczem w Ostrowsku jest ks. Jan Jakubiec, a parafia należy do dekanatu nowotarskiego. O jubileuszu parafii w Ostrowsku pisaliśmy już w wydaniu papierowym "Gościa Krakowskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama