Zapraszamy do kościoła św. Floriana na koncert smyczkowego Amber Quartet na rzecz chorych na SLA.
– Być może myślisz: „Jest tylu cierpiących, nie sposób pomóc im wszystkim”. Albo sądzisz, że to państwo powinno wspierać chorych i potrzebujących pomocy. Ale w ten sposób tylko racjonalizujesz swoją bierność i zagłuszasz sumienie – przekonuje Paweł Bała, prezes Stowarzyszenia "Dignitas Dolentium", zajmującego się niesieniem pomocy osobom ni euleczalnie chorym na SLA – stwardnienie zanikowe boczne. – Jeśli jednak czytasz te słowa, to może jest to znak od Boga, który mówi: „Miłuj bliźniego swego”. I to nie w jakiejś odległej przyszłości, ale tu i teraz. Nie zmarnuj szansy! Już za kilka dni będziesz mieć okazję, by zrobić coś dobrego i przy okazji nakarmić zmysły piękną muzyką. Naprawdę warto! – dodaje prezes Bała.
W najbliższą niedzielę 6 października warto więc pojawić się w krakowskim kościele św. Floriana (ul. Warszawska 1B). O godz. 16.30 odbędzie się tam koncert charytatywny na rzecz Stowarzyszenia "Dignitas Dolentium" i dla chorych na SLA, [pdczas ltregp wystąpi smyczkowy Amber Quartet. Podczas imprezy będzie można wpłacić datek na rzecz stowarzyszenia. Liczy się każda złotówka!
SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Chorzy stopniowo tracą sprawność ruchową. Później pojawia się paraliż i zatrzymanie pracy mięśni (także tych odpowiedzialnych za oddychanie), co prowadzi do powolnej śmierci. Jednocześnie u większości chorych zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny.
Stowarzyszenie "Dignitas Dolentium" (łac. Godność Cierpiących) powstało w Nowym Targu w 2007 r. – Nie istnieje skuteczny lek na SLA, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to nieść doraźną pomoc – mówi P. Bała, prezes stowarzyszenia. – Wspieramy chorych (szczególnie tych w stanie terminalnym) finansowo, stworzyliśmy też i rozwijajmy serwis internetowy poświęcony chorobie – wyjaśniamy, czym jest SLA, edukujemy, a chorzy nawiązują ze sobą kontakt i wzajemnie się wspierają. Prowadzimy również telefon zaufania, udzielamy porad drogą mailową, wydajemy poradniki poświęcone chorobie oraz „Kwartalnik dla chorych na SLA/MND” – dodaje prezes Bała. Obecnie stowarzyszenie zbiera pieniądze na zakup łóżek przeciwodleżynowych oraz aparatów wspomagających oddychanie.
"Dignitas Dolentium" działa dzięki pełnej poświęcenia pracy wolontariuszy, a utrzymuje się z darowizn przekazywanych w ramach 1 proc. podatku, darowizn, składek członkowskich oraz zbiórek podczas imprez charytatywnych.
Amber Quartet koncertuje od 2009 r. i pojawia się zarówno na scenach Małopolski, jak i na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Włochy). – Bóg obdarował nas talentem muzycznym, dlatego chcemy się nim dzielić. Gdy dostałyśmy propozycję udziału w akcji na rzecz chorych na SLA, nie musiałyśmy się długo zastanawiać – mówi Katarzyna Cichoń, która w kwartecie gra na wiolonczeli. Oprócz niej zespół tworzą Elżbieta Pogoda (skrzypce I), Barbara Mglej (skrzypce II) i Magdalena Chmielowiec (altówka). Wszystkie dziewczyny są studentkami krakowskiej Akademii Muzycznej. Ich specjalność to dzieła epoki klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku.