Wybitny kompozytor otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
Dyplom obywatelstwa honorowego odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa. Uroczystość zbiegła się z jubileuszem 80-lecia urodzin mistrza. Decyzję o przyznaniu tego wyróżnienia "jednemu z największych kompozytorów i dyrygentów, w dowód uznania jego szczególnych zasług" RMK przyjęła jednomyślnie w czerwcu.
–Jest on jednym z symboli kultury Krakowa – powiedział o Pendereckim Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK. Kompozytor otrzymał już wcześniej, w 1993 r., srebrny medal "Cracoviae Merenti", przyznawany za wybitne zasługi dla podwawelskiego grodu.
-Panie Profesorze – dziękujemy za to, że jest Pan ambasadorem polskiej kultury i naszego miasta, za utwory sceniczne i ścieżki dźwiękowe do arcydzieł kina, za odwagę w eksperymentach artystycznych i w życiu publicznym, za pracę pedagogiczną i ożywianie rodzimych tradycji muzycznych – powiedział B. Kośmider.
Laudację na cześć nowego obywatela wygłosił prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Na przestrzeni lat, działalność Krzysztofa Pendereckiego odznaczała się w wielu sferach życia Krakowa – powiedział prezydent. Wspomniał również, o szerokich horyzontach intelektualnych mistrza, który we wczesnej młodości słuchał na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładów filologii klasycznej prof. Tadeusz Sinki oraz filozofii prof. Romana Ingardena.
Wzruszony Penderecki opowiadał o swych związkach z podwawelskim grodem.
-Kraków ukształtował mnie i jako człowieka i jako muzyka. W Krakowie skomponowałem 80. proc. swoich kompozycji. Tutaj wracam i zakotwiczam po licznych podróżach. W starym Krakowie mogłem odczuć czym jest ciągłość i jedność tradycji. Tu jest z wyboru mój dom – powiedział kompozytor.
K. Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Krakowie u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Od 1972 do 1987 r. był rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej. Potem zaś, do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "Sinfonietta Cracovia".
Wiele jego kompozycji ma religijny charakter, m.in. „Pasja według św. Łukasza”, „Te Deum” (dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II), „Polskie requiem” i „Credo”. Równolegle z działalnością kompozytorską Penderecki rozwija działalność dyrygencką.