Krzysztof Polkowski, dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przywiózł do Krakowa multum różnorodnych prac, które osobiście wpasował w niezwykłą przestrzeń Galerii „Krypta u Pijarów”.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, ale też instalacjami specific, fotografią, sztuką włókna oraz projektami artystycznymi jako kurator i producent. W swojej twórczości zajmuje się problemem miejsca, sacrum i profanum oraz wieloznacznością słów i pojęć, korzystając z semantycznej teorii znaku.
– Koło okna w moim mieszkaniu zauważyłem ciekawe zjawisko, interesującą relację między świecącym krzyżem parafii Bożego Ciała na Morenie w Gdańsku i – również świecącą – reklamą i znakiem McDonald's. Raz góruje krzyż, drugim razem McDonald's – opowiadał artysta. – Symbol krzyża został zdegradowany – uważa malarz, który stworzył tryptyk, fotografując wędrujący znak z prawej i lewej strony. – Dla mnie McDonald's jest symbolem nieprawidłowego kontaktu międzyludzkiego, to anonimowy posiłek, a mnie kojarzy się zwykle z "Ostatnią wieczerzą" – wyjawia artysta.
Kolejna instalacja K. Polkowskiego, tworząca system rurek, wkomponowana w przestrzeń "Krypty u Pijarów" jest instalacją całkowicie świecką i nosi tytuł "Przeistoczenie". Jest ona fragmentem instalacji pokazywanej w Galerii L.
W przypadku Polkowskiego najciekawsze jest mieszanie sacrum i profanum. Jego prace malarskie wynikają z głębokich osobistych refleksji dotyczących losu ludzkiego. – Gdybym nie mógł malować, byłoby ze mną bardzo źle – przyznaje artysta, który odważył się pokazać u pijarów "Ukrzyżowanie" – jedną ze swych pierwszych prac, stworzoną tuż po studiach. – Wtedy zmarł mój ojciec, potem teść. Malowanie dla mnie to katharsis. Uratowało mnie – opowiada artysta. Inspirując się traumami, potrafi jednak przeboleć straty i otwiera się na nowe sytuacje. Dlatego jego obrazy w różnych formatach – od bardzo małych do wielkich płócien – nie pozostawiają widza obojętnym.
Wystawa będzie czynna do 17 października, można ją oglądać od wtorku do soboty w godz. od 13 do 17 w Galerii Katolickiego Centrum Kultury w "Krypcie u Pijarów", przy ul. Pijarskiej 2.