Nowy numer 3/2021 Archiwum

Filmy na chór i orkiestrę

W Krakowie 27 września rozpoczął się Festiwal Muzyki Filmowej. Koncerty i spotkania z artystami będą się odbywać przez cztery dni.

Inauguracyjny koncert odbędzie się już dzisiaj, w czwartek 26 września. W sali koncertowej krakowskiej filharmonii zabrzmią utwory Alberta Iglesiasa – laureata wielu nagród filmowych, trzykrotnego zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej, trzykrotnie nominowanego do Oscara oraz do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej.

– Od dwóch lat staraliśmy się zaprosić Alberta Iglesiasa na FMF i jesteśmy dumni, że nie tylko przyjął nasze zaproszenie, ale także przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery – mówi Izabela Halbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W piątkowym programie znalazły się koncerty muzyki z filmów niemieckiego scenarzysty i reżysera Wernera Herzoga (kościół św. Katarzyny, godz. 19) oraz islandzkiego producenta, kompozytora i muzyka  Valgeira Sigurðssona (Małopolski Ogród Sztuki, godz. 22).

– Po raz pierwszy w historii festiwalu obok dużych hollywoodzkich produkcji, stanowiących dotychczas znak rozpoznawczy FMF, postanowiliśmy odkryć przed naszą publicznością projekty, o których wykonaniu na FMF zawsze marzyliśmy: muzykę bardziej alternatywną, ale też muzykę ambitnego kina artystycznego, dokumentu, reportażu – wyjaśnia Robert Piaskowski, dyrektor programowy Festiwalu Muzyki Filmowej.

Bilety i karnety na festiwal zostały już wyprzedane, ale właśnie na koncerty w ciągu pierwszych dwóch dni jego trwania – 26 i 27 września – będzie jeszcze można kupić wejściówki. Będą one dostępne godzinę przed każdym koncertem w kasie lub na stoisku festiwalowym w cenie 50 zł (koncert inauguracyjny) i 30 zł (koncerty 27 września).

Na kolejne dwa dni FMF zagości w hali ocynkowni ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie. 28 września odbędzie się tam „Wielka Gala Muzyki Filmowej”, w której udział wezmą twórcy tacy, jak: Alberto Iglesias, Don Davis, Trezor Mortis, Gavin Greenway, Abel Korzeniowski, Jan A.P. Kaczmarek, Diego Navarro, Craig Armstrong, James Newton Howard oraz Michał Lorenc.

Nie zabraknie także tradycyjnej projekcji filmowej z muzyką na żywo. W tym roku takiego symultanicznego wykonania doczeka się kultowy obraz rodzeństwa Wachowskich – „Matrix”. Gościem specjalnym i jednocześnie dyrygentem koncertu będzie autor muzyki do filmu, dwukrotny zdobywca nagrody Emmy Don Davis.

Jak podkreślają organizatorzy, prace nad projektem „Matrix Live: Film In Concert” trwały kilka lat. – To będzie rozrywka przyszłości na najwyższym poziomie. Wizjonerskie obrazy science-fiction połączymy z brzmieniem dużej orkiestry symfonicznej i chóru – zapowiada Izabela Helbin z KBF.

Festiwal będzie także okazją, by osobiście spotkać się z goszczącymi na nim twórcami. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki ze swoimi fanami spotkają się Alberto Iglesias (27 września, godz. 12), Don Davis  (27 września, godz. 16) oraz Abel Korzeniowski (29 września, godz. 12).

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: www.fmf.fm.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama