Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dach na jubileusz

Trwają obchody jubileuszu 90-lecia parafii NMP z Lourdes w Krakowie.

Z okazji drugiego odpustu parafialnego św. Wincentego a Paulo, założyciela zgromadzenia księży misjonarzy, którzy prowadzą parafię, 27 września odprawiono uroczystą Mszę św.

- Mieliśmy za co Bogu dziękować. Za to, że w ciągu 90 lat istnienia naszej parafii mogła się ona dynamicznie rozwijać, za to, że miała w swej historii wielu wspaniałych duszpasterzy i wielu wspaniałych parafian - powiedział ks. Jacek Kuziel CM, proboszcz parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył wizytator naszego zgromadzenia ks. Kryspin Banko. - Zaprosiliśmy na nią również ośmiu poprzednich proboszczów - dodał ks. J. Kuziel.

Parafia powstała formalnie 1 stycznia 1923 r. Księża misjonarze działali jednak na terenie ówczesnej Nowej Wsi już od końca XIX w. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, przy obecnej ulicy Juliusza Lea, powstał w 1894 r.

Parafia jest znana z wielkiego dynamizmu duszpasterskiego. To rezultat działań m. in. śp. ks. bp Albina Małysiaka, który był tu proboszczem w latach 1959-1970. Rozwinął m. in. duszpasterstwo akademickie. - Specyfiką naszej parafii jest duszpasterstwo dla kilkunastu tysięcy „zwykłych” parafian oraz dla kilkunastu tysięcy studentów mieszkających m. in. w 23 akademikach Miasteczka Studenckiego - powiedział ks. Kuziel.

Nie tylko duszpasterstwo akademickie rozsławia parafię na cały Kraków.

- Naszą wizytówką artystyczną jest również działający przy parafii Chór Mariański, prowadzony od kilkudziesięciu lat przez Jana Rybarskiego. Uświetnia liturgię w kościele parafialnym i daje liczne koncerty w kraju i za granicą. Niedawno śpiewał dla Polaków na Wołyniu - powiedział Maciej Wojciechowski, parafianin, inicjator zachowania śladów polskości na Kresach Wschodnich.

Kościół parafialny zostanie z okazji jubileuszu pokryty nowym dachem. - Było to konieczne, gdyż belki więźby dachowej mocno już popruchniały. Nowy dach będzie gotowy w październiku - powiedział proboszcz parafii.

W listopadzie parafianie udadzą się na Jasną Górę w pielgrzymce dziękczynienia za 90 lat istnienia parafii.

Więcej o parafii NMP z Lourdes napiszemy w 41 numerze krakowskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy