Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Żołnierze wszystkich epok

W Niepołomicach rozpoczęła się kolejna edycja Pól Chwały - spotkania grup rekonstrukcyjnych i miłośników historii.

Jak co roku zrekonstruowane obozy wojskowe z różnych okresów historycznych zajęły niemal całe centrum Niepołomic. Poszczególne punkty programu imprezy rozgrywają się na zamku królewskim, w jego okolicach oraz w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.

W niedzielę w kościele parafialnym odbędzie się Msza św. Po niej uczestnicy VIII Pól Chwały przejdą w defiladzie przez rynek na hipodrom za zamkiem, gdzie zaplanowano „Okazowanie Wojska Wszelakiego”, czyli przedstawienie każdej z grup rekonstrukcyjnych zebranej publiczności.

Szczegółowy plan imprezy oraz harmonogram przygotowanych pokazów jest dostępny na stronie internetowej www.polachwaly.pl. Można tam znaleźć, oprócz inscenizacji bitew i wydarzeń historycznych, także średniowieczny teatrzyk dla dzieci, Szkołę Rycerską i Szkołę Dam Dworu, kąciki gier planszowych i wiele innych atrakcji.

W ramach Pól Chwały, w tym roku po raz drugi, odbywa się także konferencja naukowa. Złożą się na nią trzy panele: „Stres pola walki od epoki przednowoczesnej po dzień dzisiejszy”, poświęcony zachowaniu człowieka w obliczu ekstremalnego wyzwania dla psychiki, jakim jest udział w bitwie; „Skrzydła na wojnie” - tu badacze skupią się na działaniach lotniczych podczas różnych konfliktów zbrojnych; „Bitwy, wojny, żołnierze” - tu naukowcy ukażą szeroko rozumianą historię wojskowości.

W niepołomickiej Piwnicy Dźwięku będzie można muzycznie przenieść się w czasy mocno naznaczone konfliktem zbrojnym. Podczas „Vinylnigh: Good Morning Vietnam!” zabrzmią rockowe utwory twórców takich, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin czy Bob Dylan, kojarzące się z latami wojny w Wietnamie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy