Nowy numer 42/2020 Archiwum

Polityka to służba wartościom

W Krakowie trwa pierwsza regionalna konwencja Jarosława Gowina.

- Drodzy przyjaciele, patrzę na wasze twarze i widzę tutaj tylu wspaniałych ludzi - rozpoczął swoje wystąpienie na pierwszej regionalnej konwencji Jarosław Gowin, poseł, były minister sprawiedliwości, który 9 września odszedł z Platformy Obywatelskiej i rozpoczął prace nad własnym programem. - Ostatnie miesiące spędziłem na podróżach po całym kraju. Słyszałem wiele historii, poznałem wiele dramatów, ale byłem też w miejscach, gdzie dzieją się rzeczy dobre i piękne - mówił w swoim wystąpieniu.

- Tych złych rzeczy jest zbyt dużo. Trzeba to zmienić. Po to tutaj jesteśmy - mówił J. Gowin. - Tym, co nas łączy, jest świadomość, że polityka to służba - służba milionom normalnych Polaków i służba wartościom, którymi ci Polacy żyją - tłumaczył.

Do tych wartości poseł zaliczył m.in. pracę. Podkreślił, że państwo powinno dbać o rozwój krajowych film, zapewniających miejsca pracy. - Potrzebna jest pomoc państwa w zwiększaniu kompetencji i konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw - przekonywał.

Wśród wymienionych przez Jarosława Gowina wartości znalazła się także rodzina. - Każda rodzina zasługuje na poparcie ze strony państwa - mówił polityk. - Dziś polskie rodziny są dyskryminowane. Chodzi o to, żeby przywrócić rodzinom równość szans.

- Jeśli gdzieś w Polsce dzieje się coś dobrego, to prawie zawsze dzieje się to nie za sprawą partii politycznych, ale dzięki samorządowcom - mówił Jarosław Gowin, przekonując, że działanie samorządów to najlepszy wyraz wolności, czyli trzeciej wartości ważnej dla Polaków. - Potrzebny jest następny krok w polskiej polityce historycznej - przekonywał, odnosząc się do czwartej z wymienionych wartości: tradycji. - Z prawdą o polskiej historii dotrzemy do zagranicznych odbiorców.

Piątą wartością przywołaną przez byłego ministra była solidarność: - Trzeba zwiększyć wpływ obywateli na politykę - mówił, wskazując, że służyć temu powinno ułatwienie zakładania stowarzyszeń i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. - Jeżeli pod wnioskiem o referendum podpisuje się milion osób, to te referenda powinny być obligatoryjne.

- Potrzebna jest nowa polityka. Do tej polityki potrzebni są nowi ludzie - przekonywał J. Gowin, przyznając, że obecnie polska polityka nie ma nic wspólnego z wartościami, o których mówił. - Tych pięć prostych wartości: praca, rodzina, wolność, tradycja, solidarność - to naprawdę nie są puste słowa. To jest treść życia wielu Polaków.

Spotkanie odbywa się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jest to pierwsza z zapowiedzianego cyklu otwartych konwencji regionalnych. Będą się one odbywać w miastach wojewódzkich. Ostatnią konwencję zaplanowano w Warszawie.

Po Jarosławie Gowinie głos zabiorą także Aleksandra Ścibich-Kopiec - przedsiębiorca, Katarzyna i Sebastian Kubisowie z dziećmi, Sławomir Ptaszkiewicz - radny Miasta Krakowa, Kazimierz Madej - dyrektor kabaretu Loch Camelot oraz Krzysztof Mazur - lider społeczny. Zapowiedziano także wystąpienie posła Johna Godsona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama