Nowy numer 38/2021 Archiwum

Chóralne modlitwy

W Wieliczce koncertowano z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Koncert odbył się wieczorem 1 października w wielickim kościele pw. św. Klemensa. Pod dyrekcją Izabeli Szoty wystąpiły połączone składy chórów „Camerata” z Wieliczki oraz Stowarzyszenia Chóralnego im. Jana Pawła II ze Strumian.

- To zespoły o dużym doświadczeniu. Kierowana przez Izabelę Szotę „Camerata” działa od 1997 roku. Ma w repertuarze ok. 200 utworów napisanych w okresie od renesansu po współczesność. Zespół dał już ponad 400 koncertów w kraju i za granicą, dokonał także wielu nagrań. Działający już ponad 30 lat chór ze Strumian, którym dyryguje Piotr Piwko, również wiele koncertuje i ma na koncie nagrania płytowe – powiedziała Anna Kozłowska, prowadząca koncert.

Podczas Mszy św. wykonano m.in. „Panis Angelicus” Cesara Francka. Potem zaś przyszedł czas na inne utwory klasyki muzyki sakralnej. Śpiewacy wykonali m.in. dedykowaną kard. Franciszkowi Macharskiemu pieśń Henryka Mikołaja Góreckiego „Zdrowaś bądź, Maryjo”, „Czego chcesz od nas, Panie” Józefa Świdra, „Zdrowaś, Królewno Wyborna” Andrzeja Koszewskiego, „Światyj Boże” z „Liturgii św. Jana Złotoustego” Piotra Czajkowskiego i „Jesu bleibet meine Freude” Jana Sebastiana Bacha.

Chóry pod dynamiczną ręką Izabeli Szoty bardzo dobrze radziły sobie w tak zróżnicowanych rytmicznie utworach, jak: „Va pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Ojcze z Nieba” z „Halki” Stanisława Moniuszki, „Modlitwa szabasowa” z musicalu „Skrzypek na dachu” Jerry’ego Bocka i „Ave Maria” Loreen McKennitt.

Występ przekraczał zwykłą koncertową normę. Prócz chórów wystąpili bowiem również kwartet „Archi” w składzie: Anna Hara-Pióro, Bogumiła Ziegelhelm, Grażyna Piechowska i Agata Sanchez Martos grający „Kwartet smyczkowy F-dur” Maurycego Ravela oraz organista Leszek Surmacz grający utwory Dietricha Buxtehudego i Johanna Pachelbela.

Aplauz wzbudził brawurowy akompaniament na akordeonie i kontrabasie w wykonaniu chórzystów „Cameraty” - Andrzeja Kłyszewskiego, na co dzień profesora w Instytucie Metali Nieżelaznych w Skawinie, oraz Marka Turchana, przedsiębiorcy.

Na koniec chórzyści oraz słuchacze zebrani w kościele odśpiewali wspólnie „Barkę”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama