Instytut Myśli Józefa Tischnera zaprasza do nowej siedziby. Dziś i jutro ciekawe spotkania.
Odpowiedź na tytułowe pytanie można będzie usłyszeć w środę, 9 października, o 18.00. przy ulicy Sławkowskiej 14. Udzieli jej dominikanin, prof. Jan Andrzej Kłoczowski, a będzie to wykład poświęcony myśli religijnej autora „Filozofii po góralsku”, otwierający nowy sezon działalności Instytutu Myśli Józefa Tischnera – w nowej siedzibie.
Instytut zaprasza na Sławkowską w każdy poniedziałek i czwartek. Już od jutra startują dwa projekty zatytułowane: „Poniedziałki z Tischnerem” oraz „Czwartek z poezją nie zawsze religijną”, w ramach których będą odbywać się spotkania, wykłady i debaty na bieżące tematy filozoficzno-kulturalne.
Jutro, 92 rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, Instytut uczci pierwszym spotkaniem z cyklu poświęconego interpretacji jego wierszy. Gospodarzem czwartkowych wieczorów z poezją Różewicza będzie Józef Maria Ruszar. 10.10. zaprasza na rozważania o „Synu Marnotrawnym (według Hieronima Boscha), 17.10 o Ewangelii według Kaina (Lament, Kuglarz świętości), 24.10 Ewangelia według Piłata (Widziałem Go), zaś 31.10 o wierszu „Spóźniony na Sąd Ostateczny”. W listopadzie i grudniu przy Sławkowskiej zabrzmią strofy Zbigniewa Herberta.
Poniedziałkowe spotkania zawsze będą poświecone – zgodnie z nazwą instytutu - myśli ks. prof. Tischnera. 14.10. dr Adam Workowski opowie o „Sztuce bycia sobą”, tydzień później prof. Zbigniew Stawrowski (szef IMJT) „O wadze słowa u Józefa Tischnera”. Bardzo ciekawie zapowiada się debata o „Etyce Solidarności” – 16 grudnia.