Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kard. Dziwisz o wypowiedzi abp. Michalika

- Jak ten człowiek wczoraj żałował... (Przypuszczam, że) całą noc nie spał - tak kard. Stanisław Dziwisz skomentował wczorajszą wypowiedź abp. Józefa Michalika podczas konferencji prasowej w siedzibie polskiego episkopatu.

Kardynał przyznał, że człowiek, który wypowiada się publicznie, ma czasem niesmak na myśl o tym, co sam powiedział. I tak było wczoraj z abp. Michalikiem.

Metropolita Krakowa zwrócił uwagę, że Kościół jest dużo surowszy w traktowaniu pedofilii niż państwo. Uznaje za nią czyny popełnione wobec osób młodszych niż 18 lat (prawo polskie przewiduje karalność współżycia z osoba poniżej 15 lat). Ponadto przedawnienie takich przestępstw w prawie kościelnym mija dopiero po 20 latach od uzyskania przez ofiarę pełnoletności. Surowe są też kary, do wydalenia ze stanu duchownego włącznie.

„Istotą naszego działania jest ta świadomość: zero tolerancji dla pedofilii i pomoc ofiarom” – podkreślił sekretarz generalny episkopatu bp Polak.

Jak podano na konferencji, codziennie zapadają w Polsce dwa wyroki za pedofilię. Nie ma jednak statystyk, dotyczących zawodów osób skazanych.

(rozszerzymy)

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama