Nowodworek ma 425 lat

Do najstarszego liceum w Krakowie uczęszczali m. in. Jan III Sobieski, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański oraz młodszy, choć już teraz uważany za legendę tej szkoły, Stanisław Jastrzębski.

– Tajemnica Nowodworska jest ukryta w jednym słowie: ludzie. A właściwie w słowie człowiek – powiedział na rozpoczęcie uroczystości jubileuszu I LO dyrektor szkoły i profesor oświaty Tomasz Malicki. Potwierdza to absolwentka liceum, Justyna Góralczyk. Z czasów licealnych nie zapomni długich godzin spędzonych nad łaciną, wymagającej pani profesor Anny Sapielak, kolęd śpiewanych w piwnicach liceum i ciężkiej pracy, która teraz procentuje na studiach i w życiu zawodowym.

– To jednak, co najcenniejsze, to ludzie, których dane było mi poznać w liceum: nauczyciele, którzy kształcili nasze umiejętności i charaktery, koledzy – wielkie indywidualności, które pamięta się latami. No i przyjaźnie, które trwają do tej pory – mówi Justyna Góralczyk.

Przyjaciół szkoły dyrekcja postanowiła uhonorować w czasie gali. Medale otrzymali m.in. bp Tadeusz Pieronek, prof. Wojciech Nowak, rektor UJ i prof. Jacek Majchrowski. Jak co roku, rodzina Badenich przyznała nagrodę w ramach plebiscytu na ucznia o najbardziej prawym charakterze. Otrzymała ją Sandra Sobierajska.

Przy kilkuminutowych owacjach na stojąco medal z rąk dyrektora Tomasza Malickiego odebrał prof. Stanisław Jastrzębski, już teraz uważany za legendę liceum.

Druga część uroczystości należała do uczniów. Pod kierunkiem Marty Karpiel przygotowali oni wyjątkowe przedstawienie. Na scenie pojawił się Jan III Sobieski w pomieszczeniu liceum, którego zdjęcie wyświetlone było na ekranie w tle. To właśnie te czasy, w których król chodził do Noworodka, przywołali uczniowie. Nie zabrakło także współczesnej muzyki. Występ rozpoczęła Michalina Sarba, która pięknie wyśpiewała wstęp do historii szkoły i ludzi, którzy ją tworzyli. Wystąpiły także chóry uczniów i absolwentów szkoły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..