Nowy numer 37/2021 Archiwum

Sumienie świata

W Krakowie zakończyła się konferencja o dyplomacji papieskiej.

- Trzeba zaznaczyć, że wybór kard. Karola Wojtyły na papieża zmienił punkt widzenia Stolicy Apostolskiej - mówił podczas dyskusji kończącej konferencję "Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II  - 1978-2005" prof. Giovanni Maria Vian, dyrektor dziennika l'Osservatore Romano.

Przytoczył on zdarzenie z podróży papieża do Asyżu, kiedy ktoś z tłumu krzyknął: Ojcze Święty, niech papież pamięta o "Kościele ciszy". - Jan Paweł II odwrócił się, jak gdyby ktoś wymierzył mu policzek i odpowiedział: Kościół ciszy mówi teraz przeze mnie!

W wygłoszonym wcześniej referacie dr Krzysztof Strzałka, koordynator konferencji, wskazał na trzy elementy dyplomacji publicznej, które Jan Paweł II wykorzystywał na arenie międzynarodowej. Mówił on o wizytach papieskich, które choć miały charakter duszpasterski, oddziaływały również na politykę, prężnie funkcjonującym biurze prasowym (na rozprzestrzenianie się przesłania Jana Pawła II miała wpływ rosnąca liczba depesz agencji prasowych, dotyczących Stolicy Apostolskiej, co z kolei wynikało m. in. z organizowania regularnych, cotygodniowych konferencji prasowych) a także o tym, że Jan Paweł II nie zaniedbywał żadnej okazji, by zabrać głos w publicznej debacie.

- Dzięki osiągniętemu przez Jana Pawła II autorytetowi moralnemu Stolicy Apostolskiej przyznano rolę "sumienia świata" - mówił prelegent. Jak podkreślał, słowa papieża w sprawach m. in. konfliktów zbrojnych były nie tylko przez katolików, ale przez wszystkich ludzi dobrej woli akceptowane i i uznawane za sprawiedliwe.

Wzrost znaczenia Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych za czasów pontyfikatu Jana Pawła II znalazł odbicie, co podkreślali goście konferencji, także w statystyce.

W tym czasie Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z prawie 90 państwami i w 2005 roku, gdy papiescy nuncjusze przebywali w 174 krajach, była pod tym względem drugim państwem świata, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym - wyliczał dr Krzysztof Strzałka, a bp Tadeusz Pieronek, mówiąc o polityce konkordatowej podkreślał: - Papież Jan Paweł II zawarł więcej konkordatów niż czterej jego poprzednicy razem.


Polecamy także relacje z poprzednich paneli w ramach konferencji "Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II  - 1978-2005":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama