Nowy numer 38/2021 Archiwum

Bądź luzakiem!

Pod hasłem „Teraz wiara!” odbyło się w Krakowie 13. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej.

Do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów przybyło 653. młodych ludzi z różnych stron, m.in. z Elbląga, Łowicza, Łapsz Niżnych, Rzeszowa, a nawet Budapesztu.  

Co ich łączy? Uczą się w szkołach pijarskich, są zapatrzeni w Jezusa i zarażają swoim entuzjazmem. Co sprawia, że tak chętnie biorą udział w spotkaniu? – Chcę zawrzeć nowe znajomości, pobawić się i pomodlić – mówiła Ania z Krakowa. Marcin przyjechał z Poznania, by pogłębić wiarę, a także wystąpić z swoim zespołem muzycznym. – To spotkanie jest dla mnie okazją do poznania sympatycznych ludzi, zobaczenia innego kraju i wspólnej zabawy – dzieliła się Talia z Węgier.

Zaproszenie przyjął też gość, który przed laty, o mały włos nie został… pijarem. Tomasz Terlikowski jest mężem, ojcem piątki dzieci, filozofem i dziennikarzem, który potrafi otwarcie rozmawiać z młodzieżą o życiu, wierze i uczuciach. - Małżeństwa nie zbudujesz na zakochaniu. To akt woli, decyzja. Miłość jest ryzykiem, nie wiesz, co cię czeka. Ale bez ryzyka nie ma życia. Na pewno będziesz się użerać z paskudnym mężem (bo większość mężów jest paskudna), mimo że mężczyzna jest skonstruowany tak prosto, jak cep. A kobieta? Nigdy nie zrozumiesz własnej żony. Bo nawet ona nie jest w stanie zrozumieć samej siebie – żartował publicysta. Opowiedział też anegdotę o… lisku - luzaku. - Dwa orły postanowiły zagrać w Wielkim Kanionie w luzaka. Zabawa polega na tym, że rzucają się ze skały nie rozkładając skrzydeł, swobodnie spadają, a w ostatniej chwili gwałtownie je rozkładają i wzbijają się ku niebu. Nagle dołącza do nich lis, chętny do wspólnej zabawy. Razem lecą w dół… - Ty, lisek, masz skrzydła? - Nie mam. - A umiesz latać? - Nie umiem. - Ty to naprawdę jesteś luzak!

Być chrześcijaninem, to być właśnie takim lisem - luzakiem! - mówił dziennikarz. - Bóg jest jak ojciec, który podrzuca do góry swoje dziecko. Ono się nie boi, bo wie, że tata i tak je złapie.

Młodzi mieli także okazję do rozmowy, wspólnej refleksji i wymiany doświadczeń. Podzieleni na grupy analizowali fragment z Pisma Świętego, dotyczący powołania 72. uczniów. Zastanawiali się, w jaki sposób powinno się dziś ewangelizować i co musiałby im dać Jezus, by zdecydowali się zostawić dla Niego wszystko.

Nie zabrakło oczywiście czasu na wspólną modlitwę, Msze święte, wieczorne czuwania i spowiedź. Organizatorzy nie zapomnieli też o rozrywce. W programie znalazły się, z niecierpliwością oczekiwane przez młodzież, Przegląd Piosenki Religijnej i zabawa chrześcijańska.

Kolejne spotkanie za rok.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama