Nowy numer 33/2018 Archiwum

Długi objazd dla... pieszych

Budowa nowej linii tramwajowej w Krakowie mocno daje się we znaki mieszkańcom.

Ze względu na budowę przeznaczonej dla tramwajów, rowerzystów i pieszych estakady, która połączy ulice Lipską i Welicką, od 15 października zamknięty jest tunel pod torami kolejowymi w Płaszowie.

Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, jest to konieczne ze względu na prace, które będą prowadzone przy znajdujących się w tunelu rurach ciepłowniczych. W przyszłości przejście pod torami również nie będzie mogło być wykorzystane. Zostanie bowiem zablokowane przez jedną z podpór nowej estakady.

Zamknięte przejście łączy ul. Żołnierską z ul. Prokocimską i do tej pory było często wykorzystywane przez mieszkańców. Teraz, by dotrzeć na ul. Wielicką, zamiast przejścia kilkuset metrów, muszą pokonać ponad 4 km komunikacją miejską. Urzędnicy rozważają uruchomienie specjalnej linii autobusowej, która pozwoli pokonać tę trasę bez przesiadek, na razie jednak trzeba kilkakrotnie zmienić środek transportu.

Powstająca estakada będzie głównym elementem nowej linii szybkiego tramwaju. Obiekt będzie się składać z dwóch części, z których jedna pobiegnie nad torami kolejowymi, druga – nad istniejącą drogą. Budowa ma się zakończyć we wrześniu 2015 roku, choć – jak deklarują krakowscy urzędnicy – pierwsze tramwaje pojawią się na estakadzie już kilka miesięcy wcześniej. Łączna długość estakady wyniesie ponad 600 m, a cała nowa linia będzie miała ponad 2 km długości.

Inwestycja obejmie budowę torowiska od skrzyżowania ulic Kuklińskiego-Lipska-Saska do połączenia z ulicą Wielicką między przystankami Kabel i Dworcowa oraz węzłów rozjazdowych. Przy okazji przebudowane zostaną ulice Saska, Gromadzka, Prokocimska i Żołnierska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma