Nowy numer 38/2021 Archiwum

Opowieść o męczennikach

Joanna Adamik i Katarzyna Katarzyńska z TVP Kraków otrzymały II nagrodę na VIII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym.

Film „Bracia Męczennicy”, nagrodzony w kategorii Programy Telewizyjne i Edukacyjne, powstał w Redakcji Programów Katolickich TVP Kraków, którą kieruje ks. prof. Andrzej Baczyński. Przy produkcji współpracowała także Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) z Krakowa.

Reportaż opowiada o postaciach dwóch polskich misjonarzy, franciszkanów z Małopolski – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Obaj zginęli męczeńską śmiercią 20 lat temu, zamordowani przez terrorystów z grupy „Świetlisty szlak” za pomoc humanitarną mieszkańcom Pariacoto w Andach oraz głoszenie religii, uważanej przez terrorystów za "opium dla ludu".

Proces beatyfikacyjny polskich misjonarzy toczy się już na etapie rzymskim. Film ukazuje zarówno ich polską przeszłość, jak i działalność w Peru.

W konkursie wzięło udział 101 prac, w tym ok. 73 filmy i programy telewizyjne.

Autorzy wcześniej otrzymywali już wyróżnienia i nagrody na festiwalach i przeglądach filmowych, m. in. w konkursie „Oczy otwarte” (2008 r.) oraz na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (lata: 2011, 2012 i 2013).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama