Nowy numer 38/2021 Archiwum

Oratorium o św. Stanisławie

Krakowianie będą mogli usłyszeć pełną wersję oratorium Franciszka Liszta "Legenda o św. Stanisławie".

Utwór wykonają 19 października o godz. 19.30 w bazylice ojców jezuitów przy ul. Kopernika 26: Chór Żeński Budapest Studio, Chór Męski Honvéd, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Kálmána Strausza oraz soliści z Czech i z Polski.

Chór Męski Honvéd był w 2011 r. inicjatorem zrekonstruowania tego niedokończonego dzieła wybitnego kompozytora.

- Dzieło zostało uzupełnione o trzy fragmenty, w tym dwa polonezy, które zachowały się jedynie w zapisie fortepianowym i do tej pory nigdy nie były wykonywane z orkiestrą. Na szczególną uwagę zasługują interludia, oparte na melodiach dwóch najważniejszych polskich pieśni narodowych – hymnu narodowego oraz pieśni „Boże, coś Polskę”, oraz wieńczący dzieło chór „Salve Polonia” – powiedział Aleksander Małkiewicz z krakowskiej agencji artystycznej „Andante”, która współorganizuje koncert.

Franciszek Liszt pracował nad oratorium o św. Stanisławie od 1869 r. aż do śmierci w roku 1886. - Oparte na historii polskiego biskupa męczennika z XI wieku dzieło, według librettta Lucjana Siemieńskiego, stanowi wyraz szacunku dla polskiego pochodzenia księżnej Carolyne von Sayn-Wittgenstein, która od 1847 roku odgrywała ważną rolę w życiu kompozytora – wyjaśnia A. Małkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama