Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jubileusz wielkiej sceny

Trwają się obchody 120-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego. Teatr, kierowany obecnie przez Krzysztofa Orzechowskiego, czci swój jubileusz na rozmaite sposoby.

W niedzielę 20 października o w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) odbył się wernisaż multimedialnej wystawy „Ogrody Teatru”. Ekspozycja przygotowana przez dr Dianę Poskutę-Włodek przedstawia, za pomocą projekcji fragmentów spektakli, odtwarzania ścieżek muzycznych, prezentacji fotografii, afiszów i rekwizytów teatralnych dzieje wielkiej sceny krakowskiej.

Tego samego dnia o 17.00 na Dużej Scenie teatru zorganizowano uroczyste spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji „A my mamy wielką scenę...”. - Dwunastu aktorów  czytało monologi ze sztuk, które miały swe premiery na naszej scenie, w trakcie ostatnich 120 lat. Będą to aktorzy zarówno z obecnego zespołu aktorskiego teatru, jak i ci, którzy grali tu niegdyś, np. Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Anna Polony – powiedział Krzysztof Orzechowski.

W poniedziałek 21 października o 17.00 w znajdującym się w pobliżu teatru kościele Świętego Krzyża zostanie odprawiona uroczysta Msza św. „w intencji pracowników, którzy od nas odeszli, którzy są z nami, i którzy przyjdą po nas”.

Tego samego dnia o 19.00 zaś na Dużej Scenie teatru odbędzie się premierowe przedstawienie ostatniej sztuki Sławomira Mrożka „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” w reżyserii Bogdana Cioska.

Więcej o historii i teraźniejszości sceny przy pl. Świętego Ducha napiszemy w numerze 44 krakowskiego GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast