W Instytucie Myśli Józefa Tischnera odbyło się kolejne spotkanie z "poezją nie zawsze religijną".
Co łączy Józefa Tischnera z Tadeuszem Różewiczem? – Filozofia i poezja zajmują się tym, co bliskie człowiekowi, choć robią to inaczej. Sam ks. Tischner posiłkował się poezją w swoim myśleniu, jest przecież autorem pojęcia „myślenie z wnętrza metafory” – twierdzi Józef Maria Ruszar, gospodarz „Czwartków z poezją nie zawsze religijną”. Jak nazwa wskazuje, spotkania odbywają się w czwartki o godz. 18, przy ul. Sławkowskiej 14 (I piętro).
W październiku bohaterem wykładów i debat jest Tadeusz Różewicz, i to nie tylko dlatego, że obchodził niedawno 92. urodziny. Jak twierdzi J. M. Ruszar, to obecnie jedyny żyjący poeta tej klasy. W listopadzie i grudniu przyjdzie czas na twórczość Zbigniewa Herberta.
Podczas drugiego spotkania, zatytułowanego „Ewangelia według Kaina”, uczestnicy interpretowali dwa utwory – przykłady tekstów „nie zawsze religijnych”. „Nie wierzę w przemianę wody w wino/ nie wierzę w grzechów odpuszczenie/ nie wierzę w ciała zmartwychwstanie” – wiersz „Lament” nie jest ani spowiedzią grzesznika, ani samooskarżeniem. To płacz za tym, co utracone, za wiarą, fundamentem. Bohater przypomina biblijnego Kaina, który jest człowiekiem odrzuconym przez Boga.
J. M. Ruszar proponuje zupełnie inne sposoby patrzenia na dorobek Różewicza. Prezentuje interpretacje, których nie znajdziemy w opracowaniach. Dodaje do tego szerokie zaplecze ikonograficzne, wykorzystując to, co pozornie nie ma ze sobą związku. Warto podkreślić, że wieczory w Instytucie Myśli Józefa Tischnera przeznaczone są dla wszystkich – tych, którzy czytają poezję, chcą ją lepiej zrozumieć, dostrzec „drugie dno”, albo dopiero rozpoczynają liryczną przygodę.
– Przyszłam już drugi raz, bo zachęciła mnie do tego moja pani polonistka, a bardzo lubię wiersze – mówiła Małgosia, krakowska gimnazjalistka.
IMJT przygotował jeszcze jedną propozycję – w czasie „ Poniedziałków z Tischnerem”, które rozpoczynają się o godz. 18, znane postacie przybliżają zagadnienia związane w filozofią. W najbliższy poniedziałek, 21 października, prof. Zbigniew Stawrowski opowie „ o wadze słowa u Józefa Tischnera”.
Program spotkań można znaleźć na stronie www.tischner.org.pl.