Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Taki teatr jest potrzebny

Jak zdobyć zaproszenie na sobotnią premierę najnowszej sztuki Sceny Moliere - "Promieniowanie ojcostwa" wg Karola Wojtyły?

Dwa światy misterium

Zmierzenie się z „Promieniowaniem ojcostwa” dla wszystkich artystów Sceny Moliere było nie lada wyzwaniem. – To trudny, filozoficzny tekst. Najpierw pracowaliśmy nad nim z panem Maciejem Jackowskim, aktorem Teatru im. Słowackiego. Burzliwie dyskutowaliśmy nad każdym zdaniem, starając się zrozumieć najgłębszą treść dramatu – opowiadają aktorzy. Później dostali scenariusz spektaklu opracowany przez reżysera przedsięwzięcia.

– „Promieniowanie” to jeden z ostatnich utworów dramatycznych Karola Wojtyły, najbardziej dojrzały pod względem ukazania psychologii człowieka i jego wiary– mówi Artur Dziurman, reżyser, aktor teatralny i filmowy (znany m.in. z seriali „Kryminalni” i „Czas honoru” czy filmu „Generał Nil), twórca krakowskiego Stowarzyszenia „Scena Moliere”.

W scenariuszu sceniczno-filmowej adaptacji tego misterium splótł ze sobą dwa światy. – Wątek współczesny, dotyczący naszego teatru i sytuacji, w jakiej znaleźli się niewidomi aktorzy, zderzyłem z tym, co w dramacie Wojtyły jest najważniejsze – problemem wartości człowieka w odniesieniu do samego siebie i drugiego człowieka. Ta wartość jest obecnie degradowana. W świecie, w którym liczą się pieniądze i różnego rodzaju układy, człowieka traktuje się często jak pozbawioną uczuć i emocji rzecz – tłumaczy A. Dziurman. Dodaje też, że wartość człowieka nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wiary w Boga. – Wojtyła w jaskrawy sposób pokazuje, że człowiek musi w coś wierzyć, bo bez wiary życie jest puste. Najlepiej wierzyć w Boga. Także osoby niewidome, pracując nad takim tekstem, muszą opierać się na wierze, emocjonalnie ten tekst poczuć, przeżyć go w wyobraźni – mówi reżyser.

W przedstawieniu gra 12 aktorów niewidomych i troje „zawodowych” (Maciej Jackowski, Magdalena Sokołowska, Iwona Chamielec). Premierowe spektakle odbędą się w sobotę 26 października (godz. 19, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu) i w niedzielę 27 października (godz. 19.15, kościół św. Stanisława Kostki w Krakowie-Dębnikach).

– Sztuka jest częścią projektu ITAN – firmy społeczno-artystycznej Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego. Fundusze na jego realizację Scena Moliere otrzymała w ramach programu operacyjnego FIO Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. „Promieniowanie” finansowo wspiera też burmistrz Myślenic – mówi Danuta Damek, koordynator projektu.

Z ministerstwa ITAN dostał też pieniądze na inne przedsięwzięcie – projekt „Legendy Krakowa Łączą Pokolenia”. Jego najważniejszą częścią jest multimedialny spektakl „Czarna Dama”. – W sztuce oprócz niewidomych aktorów gra także młodzież chorująca na cukrzycę, studenci krakowskich uczelni, a także seniorzy „65+”, związani z różnymi artystycznymi środowiskami. To teatralni pasjonaci – dodaje D. Damek. Premiera „Czarnej Damy” odbędzie się listopadzie.

Uwaga! Wśród Czytelników, którzy w środę 23 października napiszą do nas pod adresem krakow@gosc.pl rozlosujemy trzy podwójne zaproszenia na sobotnią (myślenicką) premierę "Promieniowania ojcostwa". W zgłoszeniu prosimy podać swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu. Zaproszenia należy odebrać w krakowskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" (ul. Wiślna 12). 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy