Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Długosz dla Holzera

Znany historyk otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza.

Wyróżnienie jest przyznawane corocznie od 1998 r. podczas krakowskich Targów Książki. Tym razem statuetkę projektu Bronisława Chromego i 30 tys. zł otrzymał z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego prof. Jerzy Holzer, historyk warszawski, autor wydanej przez „Znak” książki „Europa zimnej wojny”.

„Przedstawione do nagrody głównej dzieło Jerzego Holzera nie jest książką do poduszki, nie tylko ze względu na rozmiary, tj. ponad 1000 stron druku. Z uwagi bowiem na swoją bogatą treść zasługuje ono nie tyle na lekturę, ile na przestudiowanie. W swojej warstwie wydarzeniowej da ono czytelnikowi w moim wieku radość przypomnienia i uporządkowania spraw i rzeczy, o których czytał lub słyszał w różnych okresach swojego życia. W warstwie ekonomicznej, socjologicznej i kulturoznawczej pomoże natomiast wiele rzeczy lepiej poznać i zrozumieć. Młodzieży studiującej, nie tylko zresztą historię czy politologię, dostarczy ono gruntownej wiedzy i bogatego substratu do przemyśleń. Powinno stać się natomiast lekturą obowiązkową dla czynnych polityków i samorządowców” – napisał w laudacji  prof. Jerzy Wyrozumski, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności.

W ub. latach nagrodą przyznawaną za wybitne dzieła humanistyczne autorów polskich uhonorowano m.in. filozof Barbarę Skargę, muzykologa Mieczysława Tomaszewskiego, filozofa Stefana Swieżawskiego, Jerzego Strzelczyka i Teresę Chylińską.

- Jury w składzie: prof. Władysław Stróżewski, prof. Marcin Fabiański, prof. Ryszard Nycz, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Piotr Sztompka miało duży zgryz. Wśród nominowanych książek były bowiem tak wybitne dzieła, jak „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” Michała Łuczewskiego i „Polscy uchodźcy na Bliskim Wschodzie w latach drugiej wojny światowej” Jacka Pietrzaka – powiedział Jarosław Szarek, historyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama