Nowy numer 37/2021 Archiwum

Książka pachnąca mirrą

Biblijny tekst przemawia do zmysłów czytelnika.

Wydawcy prześcigają się w przyciąganiu czytelników. Krakowskie Wydawnictwo M prezentuje na 17. Targach Książki książkę, która... pięknie pachnie.

- Uznaliśmy, że piękny, poetycki tekst biblijnej „Pieśni nad pieśniami” może przemawiać nie tylko do wzroku czytelnika, do jego rozumu, lecz także do jego węchu. Zastanawialiśmy się, który z zapachów oddałby najlepiej biblijny charakter tekstu. Wybraliśmy dobrze znaną z lektury Biblii mirrę. Karty pięknie ilustrowanego albumu z tekstem „Pieśni nad pieśniami” zostały nasycone zapachem mirry – powiedziała Maryla Kania z Wydawnictwa M.

Z myślą o czytelnikach Pisma Świętego oficyna opublikowała Biblię z... lupą. Mający problem z czytaniem drobnych czcionek tekstu biblijnego dostają do dyspozycji cienką, przezroczystą kartę z tworzywa sztucznego, która jest wielkim szkłem powiększającym. - Dodajemy takie gadżety z myślą o ułatwieniu czytania wartościowych tekstów - tłumaczy M. Kania.

Wydawnictwo zaprezentowało na targach kilka ciekawych nowości: „Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy” Piotra Semki (szczegółowe omówienie tej biografii przywódcy „Solidarności” opublikujemy w 44. numerze głównego grzbietu papierowego „Gościa”), „Orlęta lwowskie” Jenö Szentiványiego, powieść węgierskiego pisarza wydana w 95. rocznicę obrony Lwowa, i „Rekolekcje rabczańskie ks. Karola Wojtyły” Ewy Owsiany.

„Moja siostra znalazła na strychu rodzinnego domu zakurzony zeszyt. Czarna, mocno sfatygowana okładka, kartki w kratkę żółte ze starości, pokryte drobnym, gęstym pismem. Zaskoczona znaleziskiem odczytałam treść pierwszego wpisu: »Rekolekcje w roku 1954, z księdzem Wojtyłą, ze współudziałem księdza Malińskiego«” – napisała autorka, znana reporterka krakowska.Jako uczennica rabczańskiego liceum, Ewa Owsiany brała udział w rekolekcjach, które głosił dla młodzieży ks. Wojtyła.

„Takim go widzę: szczupły, niewysoki, lekko przygarbiony, komża narzucona na sfatygowaną (jak mój zeszyt) sutannę, buty nie pierwszej młodości. Stoi na stopniach schodów między ołtarzem a nami. Czasem, porwany tematem, unosi się nieznacznie na palcach. Zaprasza, byśmy przyszli na Kanoniczą, gdy już będziemy studentami” – wspomina autorka. Książka zawiera zarówno wspomnienia Ewy Owsiany ze spotkań z Karolem Wojtyłą, jak i zapisany przez nią w szkolnym zeszycie tekst rekolekcji młodego księdza z Krakowa.

Czytelnicy będą mogli się spotkać z Ewą Owsiany w sobotę 26 października między godz. 13.30 a 14.30 na targowym stoisku Wydawnictwa M (A26). Tego samego dnia gośćmi będą również inni autorzy wydawnictwa - Tomasz Sakiewicz (godz. 11 do 13), Jan Polkowski (godz. 15-17) i Krzysztof Ziemiec (godz. 17-18).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama