Nowy numer 38/2021 Archiwum

Książki, że dech zapiera

Na targach pokazują także książki - dzieła sztuki.

Na 17. Targach Książki prezentuje się przede wszystkim masową produkcję wydawniczą. Można tu jednak znaleźć także książkowe unikaty.  Na jednym ze stoisk targowych widać oprawny w ramę piękny obraz.

- To nie malowidło - śmiał się Edward Ley, współwłaściciel Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley w Koszalinie, specjalizującego się w wydawaniu pięknych książek artystycznych i tworzeniu unikatowych opraw ze skóry.  W ramie widać wykonaną ze skóry okładkę książki Marka Twaina „Pamiętniki Adama i Ewy”.

- Wykonaliśmy wg koncepcji Urszuli   Kurtiak, 35 egzemplarzy tej książki-obrazu. Każdy z nich ma niepowtarzalną, unikatową oprawę z artystycznymi motywami graficznymi. Książkę można wyjąć z ramy i delektować się jej treścią oraz oprawą graficzną. Jednak tylko właściciel poszczególnego egzemplarza dowiaduje się, jak uwolnić książkę z ramy! - mówił E. Ley.

Za takie dzieło sztuki typograficznej trzeba jednak sporo zapłacić. Wyceniono je na 7,8 tys. zł.

- Chętnych na pięknie wydrukowaną książkę w ręcznej, artystycznej oprawie ze skóry nie brakuje. Prezentujemy je w Krakowie, który ma długą tradycję introligatorstwa artystycznego. Tu działał przecież słynny introligator Robert Jahoda - stwierdził E. Ley.

Wydawnictwo ma w swej ofercie wiele unikatowych książek np. „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis, „Rady i wskazówki” św. Jana od Krzyża, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego” oraz „Mistrza i Małgorzatę”  Michała Bułhakowa.

- Wykonaliśmy tylko 10 egzemplarzy „Rad i wskazówek”, oprawnych w białą skórę, inkrustowaną kamieniami półszlachetnymi, z tekstem tłoczonym złotem. Jeden z egzemplarzy otrzymał w darze papież Jan Paweł II. Dla miłośników „Wesela” z kolei, indywidualizujemy oprawy. Każdy może wybrać sobie tę, która odpowiada jego gustowi - poinformował. E. Ley.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama