Nowy numer 38/2021 Archiwum

Olimpijczycy spod Tatr

W Nowym Targu odbyła się promocja albumu o historii występów podhalańskich sportowców na zimowych olimpiadach.

Prezentacja albumu „Olimpijczycy spod Tatr” połączona z konferencją prasową odbyła się w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej Euroregionu „Tatry”. Z tej okazji do stolicy Podhala przyjechało wielu znanych sportowców, m.in. mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.

– Dłużej się jedzie do Nowego Targu niż leci z Chicago do Polski – śmiał się olimpijczyk podczas spotkania z burmistrzem Markiem Fryźlewiczem w miejskim ratuszu. Fortuna mieszka bowiem obecnie w Gorczycy koło Suwałk, gdzie kupił domek w spokojnej okolicy nieopodal jeziora.

Gospodarz miasta zaprosił złotego medalistę olimpijskiego z 1972 r. do reprezentacyjnych sal ratusza na słynne nowotarskie lody. W spotkaniu uczestniczyli również czynny obecnie skoczek narciarski Dawid Kubacki, nasza nadzieja na medal w Soczi, a także przewodniczący Rady Miasta Paweł Liszka i radny Lesław Mikołajski.

Wojciech Fortuna sprezentował burmistrzowi specjalnie przygotowaną dla niego kopię trofeów z Sapporo. Sportowiec otrzymał natomiast zestaw pamiątek i publikacji dotyczących Nowego Targu. Jak powiedział, do stolicy Podhala na konferencję przyjechał m.in. po to, by spotkać się z nowotarskimi hokeistami, którzy podrzucali go w górę po zdobyciu medalu olimpijskiego. Do dziś bardzo mile wspomina tamten gest.

Prezentacja albumu była podzielona na dwie części. Pierwszą, poświęconą hokeistom, prowadził Leszek Rafalski, były redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej”. Druga część dotyczyła osiągnięć narciarzy i łyżwiarzy. Opowiedzieli o tym L. Rafalski oraz Wojciech Szatkowski, znany zakopiański historyk sportu, syn dwukrotnej olimpijki w narciarstwie alpejskim Marii Gąsienicy Daniel-Szatkowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama