W Krakowie Mszę św. postanowili zbadać naukowcy z dziedzin takich jak teoria rytuału, antropologia, socjologia, a nawet teatrologia i psychoanaliza.
– Gdyby kosmici wylądowali na ziemi, najdziwniejsze byłyby dla nich osobliwe zwyczaje i obrzędy liturgii – przekonywał podczas pierwszego z cyklu seminariów redaktor naczelny "Pressji" dr Paweł Rojek.
Zdaniem teologa ks. dr hab. Roberta Woźniaka trzeba pamiętać, że patrząc na liturgię przyglądamy się intymnemu spotkaniu człowieka z Bogiem. I w zasadzie nie powinniśmy przyglądać mu się z zewnątrz.
Uczestnicy debaty zwrócili raz jeszcze uwagę na istotę liturgii. To spotkanie, obecność, Boże podarowanie się światu, żywe doświadczenie obecności Chrystusa. To także wyzwanie – i to nie tylko dla naukowców, którzy chcą zmierzyć się na przykład z teorią transsubstancjacji (czyli przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa), ale również dla zaangażowanych w nią wiernych.
Jeden z uczestników, religioznawca, stwierdził, że człowiek potrzebuje rytuałów, aby spotkać się z Chrystusem, który nie jest obecny przy nas fizycznie. Ten brak obecności jest, jak wyjaśniał, problemem w rzeczywistości spotkania.
O. Tomasz Grabowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przypomniał natomiast, że Eucharystia to coś więcej niż pojawiające się później naukowe ujęcia.
Mowa o tym będzie także w czasie spotkań o godz. 18 w Klubie "Stolarnia", podczas których członkowie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wraz z ludźmi "Pressji" będą przyglądać się liturgii.
Program: