Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Interdyscyplinarnie o liturgii

W Krakowie Mszę św. postanowili zbadać naukowcy z dziedzin takich jak teoria rytuału, antropologia, socjologia, a nawet teatrologia i psychoanaliza.

– Gdyby kosmici wylądowali na ziemi, najdziwniejsze byłyby dla nich osobliwe zwyczaje i obrzędy liturgii – przekonywał podczas pierwszego z cyklu seminariów redaktor naczelny "Pressji" dr Paweł Rojek.

Zdaniem teologa ks. dr hab. Roberta Woźniaka trzeba pamiętać, że patrząc na liturgię przyglądamy się intymnemu spotkaniu człowieka z Bogiem. I w zasadzie nie powinniśmy przyglądać mu się z zewnątrz.

Uczestnicy debaty zwrócili raz jeszcze uwagę na istotę liturgii. To spotkanie, obecność, Boże podarowanie się światu, żywe doświadczenie obecności Chrystusa. To także wyzwanie – i to nie tylko dla naukowców, którzy chcą zmierzyć się na przykład z teorią transsubstancjacji (czyli przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa), ale również dla zaangażowanych w nią wiernych.

Jeden z uczestników, religioznawca, stwierdził, że człowiek potrzebuje rytuałów, aby spotkać się z Chrystusem, który nie jest obecny przy nas fizycznie. Ten brak obecności jest, jak wyjaśniał, problemem w rzeczywistości spotkania.

O. Tomasz Grabowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przypomniał natomiast, że Eucharystia to coś więcej niż pojawiające się później naukowe ujęcia.

Mowa o tym będzie także w czasie spotkań o godz. 18 w Klubie "Stolarnia", podczas których członkowie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wraz z ludźmi "Pressji" będą przyglądać się liturgii.

Program:

  • 12 listopada  – Paweł Rojek ("Pressje", UPJP2): Katolicki fetyszyzm. Eucharystii  z semiotycznego punktu widzenia
  • 3 grudnia – Tomasz Dekert (Ignatianum): Nowa Msza: rytuał czy antyrytuał? Liturgia w perspektywie religioznawczej
  • 7 stycznia – Jan Maciejewski ("Pressje"): Polityka Mszy
  • 4 lutego – Jakub Moroz ("Pressje", UJ): Rytuał i nowa lewica. Wokół spektaklu "Msza" Artura Żmijewskiego
  • 4 marca – Michał Koza (Dominikański Ośrodek Liturgiczny, UJ): Efekt ofiary. Hermeneutyka Mszy w perspektywie ponowoczesności
  • 1 kwietnia – Adam Leszkiewicz ("Pressje"): Papież jako totalne dzieło sztuki. Czy chrześcijańska sztuka musi być realistyczna?
  • 13 maja – Błażej Skrzypulec ("Pressje", UJ): Problem transsubstancjacji. Współczesne interpretacje w filozofii analitycznej (G. E. M. Anscombe, M. Dummett)
  • 3 czerwca – Zbigniew Warpechowski, Janusz Krupiński (ASP), Małgorzata Gadomska (DOL): Obecność czy przezroczystość? Dyskusja o sztuce sakralnej
« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma