Nowy numer 24/2018 Archiwum

Tu leżą rodzice świętego

Warto nawiedzić kaplicę grobową rodziny Kostków w kościele farnym w Przasnyszu.

W kościele chrztu św. Stanisława mieści się ufundowana przez rodzinę Kostków kaplica, gdzie pochowani zostali jego rodzice: Jan, kasztelan zakroczymski i pochodząca z Drobina Małgorzata z Kryskich oraz ich synowie Wojciech i Paweł. Ich wydobyte z podziemi kościoła szczątki pochował w tym miejscu ks. Józef Piekut, proboszcz przasnyski w latach 1914-1946.

Spośród spoczywających w kaplicy Kostków najwięcej wiemy o Pawle, który bywa czasem przedstawiany jako ”zły” brat Stanisława. Będąc w Rzymie świadkiem początków kultu świętego stał się jego żarliwym propagatorem, poświęcając resztę życia działalności charytatywnej. Wystarał się u papieża o zezwolenie na wybudowanie w Przasnyszu kościoła i klasztoru bernardynów. Aby uzyskać potrzebne na budowę środki, sprzedał całe swoje dobra rodzinne. Zapewne to właśnie on sprowadził wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, znajdujący się obecnie w klasztorze oo. pasjonistów i czczony jako obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki z Przasnysza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma