Nowy numer 33/2018 Archiwum

Seminarium późnych powołań

Krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś na polecenie episkopatu przygotowuje statut i zasady działania seminarium dla starszych mężczyzn - informuje "Dziennik Polski".

Rozpoczynają się prace nad utworzeniem seminarium duchownego dla starszych wiekiem kandydatów do kapłaństwa. Biskupi podczas 363. zebrania plenarnego zlecili bp. Grzegorzowi Rysiowi przygotowanie statutu takiego seminarium.

– Są kandydaci, można rozpoczynać prace – stwierdził w rozmowie z KAI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Dodał, że wśród zainteresowanych tą inicjatywą byli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. – Skoro jest potrzeba utworzenia takiego seminarium, spróbujemy je przygotować od strony formalnej – informuje bp Ryś, który przy tworzeniu statutu będzie współpracował m.in. z Konferencją Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych.

To pokłosie tego, że od kilku lat w Polsce do drzwi seminariów duchownych coraz częściej pukają mężczyźni po czterdziestce. A wśród młodych kleryków, którzy wciąż stanowią większość seminarzystów, nie czują się zbyt pewnie – wyjaśnia gazeta.

Dla kandydatów na księży w starszym wieku postanowiono więc stworzyć osobne seminarium, jak m.in. w Niemczech czy USA. Przyjmowani mają być do niego mężczyźni, którzy mają po 40, 50, a nawet 60 lat.

Z inicjatywą utworzenia ogólnopolskiego seminarium dla osób z tzw. późnymi powołaniami wystąpił dwa lata temu właśnie bp Ryś, który przez kilka lat był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. I zauważył, że takie powołania zdarzają się coraz częściej, a od innych rektorów dowiedział się, że taka sytuacja jest w całej Polsce.

« 1 »

Zobacz także

 • michal1975
  04.11.2013 18:19
  Mi by nie przeszkadzało studiować z klerykami. Wśród młodych człowiek czuje się młodszy
 • Lala
  12.11.2013 15:00
  Jak takie późne powołania przełknie bp Wiesiu Mering -diecezja włocławska. On uwielbia tylko młodych.
  doceń 0
 • Polak777
  07.07.2014 11:05
  bardzo dobry pomysł,szkoda że tak pózno,ale lepiej pózno niż wcale.

  Chodzi o to że ludzie starsi wiekowo do tej pory nie mają szansy wstąpienia do seminarium chociaż teoretycznie nie mają przeszkód kanonicznych.Jest to po prostu niezrozumiałe,jeśli osoba 40 letnia nie może być kapłanem to może wszystkich księży co mają ponad 40-50 lat zsekularyzować....
  doceń 0
 • Igi
  10.02.2015 08:08
  Powtórzę słowa przedmówców, że jest to bardzo dobry pomysł. Doświadczenie i dojrzałość wiekowa na pewno zaprocentuje. Mam jednak pytanie do Episkopatu, a mianowicie: dlaczego tak późno to wprowadzono? Ile późnych powołań, które w swym planie miała Bóg się niestety nie ziściło? Miejmy nadzieje, że taka tendencja bardzo długo się utrzyma.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma