Nowy numer 21/2018 Archiwum

"Wieczne odpoczywanie" za jazzmanów

W bazylice oo. dominikanów odbyła się tradycyjna jazzowa Msza św. oraz zaduszkowy koncert.

– Bez Ciebie już zawsze będzie nierówno – łamiącym się głosem wspominał zmarłego kolegę jeden z jazzmanów. Długą listę imion i nazwisk tych, którzy odeszli, muzycy odczytywali do mikrofonu.

– Oni nas ukształtowali, tak wpłynęli na moją edukację muzyczną, że trzeba było zamówić za nich Mszę św. – mówił Jan Budziaszek, perkusista „Skaldów”.

Pierwsza jazzowa Eucharystia odbyła się 26 lat temu. Wszystko zaczęło się od niewielkiej kartki – listy na wypominki. Gdy Jan Budziaszek zapisał już wszystkie osoby z rodziny, zostało niewypełnione miejsce. Pisał dalej: Louis Armstrong, Duke Ellington.

– Tak, wierzę, że gdy Duke Ellington zagra na swojej wspaniałej trąbce, na pewno wpuszczą go do nieba – mówił Jan Budziaszek tuż przed tegorocznym koncertem.

Po Mszy św. i modlitwie za zmarłych zaczęła żyć muzyka. Rozpoczął Jerzy Bożyk, który podobno nie opuścił dotąd żadnej Mszy św. jazzowej. Było patriotycznie i religijnie, aż przyszedł czas na zmianę pokolenia. Zaśpiewała młodziutka Agata Kuliś z zespołem, a po niej m.in. Boba Jazz Band oraz Krakowska Grupa Jazzowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma