Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Muzyka Jana Pawła II

Mądrość, która jest tematem tegorocznych Dni Jana Pawła II, została zestawiona z muzyką podczas sesji przygotowanej przez Akademię Muzyczną.

Ks. prof. Tadeusz Dzidek wygłosił referat „Symboliczny charakter sztuki – preludium mądrości”. Była także mowa o muzyce związanej z samą postacią Jana Pawła II czyli, jak zauważyli dyskutujący, z nami wszystkimi. Bo wszyscy – podkreślali – włączaliśmy się w śpiew przeżywając krakowskie liturgie z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI.

O tych celebracjach mówił ks. dr Robert Tyrała. Przyznał, że nie były one łatwe do przygotowania. Prof. Teresa Malecka zauważyła, że dużym problemem mogło tu być stylistyczne wymieszanie wykorzystanych w czasie liturgii utworów. Z drugiej strony to właśnie ta różnorodność umożliwiła zjednoczenie wszystkich uczestników liturgii we wspólnym śpiewie.

W czasie sesji padło też pytanie o muzykę podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak stwierdził prof. Wiesław Delimat, zastępca dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej powinna, powinna być ona uniwersalna. Muzyka nie może – co do tego zebrani byli zgodni – przeszkadzać w przeżywaniu Liturgii. Choć decyzje jeszcze przed nami, jedno jest pewne – każdy z uczestników ŚDM będzie mógł mieć pod względem muzycznym swój moment.

W czasie sesji dr Elżbieta Szczurko i dr Kinga Kiwała przedstawiły także konkretne utwory związane z Janem Pawłem II. Jak na przykład „Angelus Domini” napisany in honorem Joannus Paulus II przez Andrzeja Koszewskiego. Uczestnicy konferencji wysłuchali też „małego muzycznego traktatu na temat modlitwy Anioł Pański”, o której odmawianie prosił nas Jan Paweł II.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma