Krakowskie środowiska akademickie protestują przeciwko planom rządu, zmieniającym sposób finansowania odnowy zabytków.
Apel krakowskich naukowców dotyczy nie tylko planów likwidacji funduszu na rewaloryzację zabytków Krakowa, ale także innych miast w Polsce.
– Kraków corocznie otrzymuje z budżetu państwa na renowację swoich zabytków ok. 4 proc. ogółu nakładów publicznych na odnowę zabytków w Polsce. Środki przeznaczone dla Krakowa, ujęte w budżecie Kancelarii Prezydenta RP, rozdziela Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a gwarantuje je ustawa o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – mówił podczas zwołanej dziś konferencji prasowej dr Mirosław Boruta, socjolog Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Krakowskie środowisko akademickie jest zaniepokojone sygnałami o możliwości likwidacji funduszu na renowację zabytków Krakowa. Pieniądze z Kancelarii Prezydenta RP, którymi dysponował dotąd SKOZK, planuje się przekazać Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie rozproszyć pomiędzy blisko 60 zespołów zabytkowych z całego kraju, wpisanych na listę UNESCO, lub mających statut pomnika historii – podkreśla M. Boruta.
„Zdecydowanie sprzeciwiamy się tym planom. Jako obywatele świadomi naszej historii i poczuwający się do obowiązku troski o naszą historyczną spuściznę przypominamy o szczególnym znaczeniu dziedzictwa stolicy Piastów i Jagiellonów dla historii i teraźniejszości Polski. Dziedzictwo to wymaga stałej i systematycznej opieki. Dotychczasowy mechanizm finansowania renowacji zabytków Krakowa działa prawidłowo i dobrze służy polskiej kulturze (…). Jesteśmy za tym, aby zwiększyć pulę pieniędzy na odnowę zabytków w Polsce. SKOZK, zrzeszający wiele wybitnych i zasłużonych dla polskiej kultury i nauki osób, wypracował szereg dobrych praktyk. Do wzorców tych nawiązuje inicjatywa utworzenia Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Miast Historycznych podjęta w ostatnim czasie przez prezydentów Krakowa i ośmiu innych miast (…) – czytamy w liście, który został wysłany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i przekazany również do wiadomości Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podpisało go 49 profesorów i pracowników naukowych krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Ignatianum, Uniwersytetu Rolniczego.