Nowy numer 24/2018 Archiwum

Podstępnie zabrani

Profesorów, docentów i asystentów UJ i AGH, wywiezionych do obozów koncentracyjnych, społeczność akademicka wspominała 6 listopada.

"Z tego gmachu dnia 6 listopada 1939 roku zostali podstępnie zabrani i wywiezieni do hitlerowskich obozów koncentracyjnych" – czytamy na tablicy w Collegium Novum UJ. Co roku o tamtym tragicznym dniu przypominają składane wieńce i zapalane znicze. Świadectwa pamięci pojawiły się także pod Dębem Wolności przez gmachem Collegium, w koszarach wojskowych przy ul. Wrocławskiej oraz na grobach profesorów na cmentarzach Rakowickim i Salwatorskim.

Podczas tegorocznych uroczystości "Uniwersyteckiego Dnia Pamięci" został także odsłonięty po renowacji nagrobek prof. Ludwika Zejsznera, wybitnego geologa i paleontologa (na cmentarzu Rakowickim). A doktorantka Barbara Stępień otrzymała Nagrodę im. Stanisława Kutrzeby.

– Uważam, że studenci każdego wydziału powinni dbać o pamięć nieżyjących już profesorów, odwiedzać ich groby. Oficjalnie tak się dzieje, ale tak naprawdę na Rakowice, Salwator i inne nekropolie docierają nieliczni – mówi Łukasz Więcek, student historii UJ.

O zasługach każdego ze zmarłych profesorów UJ chce pamiętać Komitet ds. Opieki nad Grobami Zmarłych Profesorów UJ. Tworzą go przedstawiciele poszczególnych wydziałów uniwersytetu. Bez wspólnego trudu tych, którzy odeszli – przypominają członkowie komitetu – uczelnia nie byłaby dziś jednym z wiodących ośrodków naukowych w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma