Dobiegły końca VIII Dni Jana Pawła II, których gościem był kard. Z. Grocholewski.
Podczas czterech dni – od 4 do 7 listopada – na kilkunastu uczelniach Krakowa trwały spotkania, sesje naukowe, koncerty, przedstawienia i wystawy. – Jest to spotkanie środowisk naukowych i kulturalnych Krakowa, ale i całej Małopolski – mówił tuż przed rozpoczęciem ósmej edycji Dni prof. Jacek Popiel, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To szczególnie podkreśla wielowymiarowość postaci Jana Pawła II.
Nie inaczej było tym razem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pisarz George Weigel (który podczas jednego ze spotkań wyjaśniał, dlaczego – jego zdaniem – Jan Paweł II może zostać ogłoszony doktorem Kościoła) oraz kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jest on szczególnie bliski studentom i pracownikom krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ponieważ to jego podpis widnieje pod dokumentem awansującym Papieską Akademię Teologiczną właśnie do rangi uniwersytetu.
Kard. Grocholewski wziął udział w międzynarodowej sesji naukowej „Oblicza Mądrości”, gdzie wygłosił referat pt. „Mądrość w świetle wiary” oraz przewodniczył Mszy św. w Centrum JPII „Nie lękajcie się!” na zakończenie VIII Dni Jana Pawła II. W homilii podkreślał, że błogosławiony papież intensywnie żył wiarą. – Tak żył i współpracował z łaską Bożą, że to doprowadziło go do prawdziwego zwycięstwa – mówił. – Tym zwycięstwem jest nasza wiara.
Również podczas Mszy w sanktuarium Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że tegoroczna edycja Dni jest szczególna, bo odbywa się w oczekiwaniu na kanonizację papieża. – Był on jednym z przywódców duchowych tego świata i wciąż pozostaje obecny – mówił metropolita krakowski. – Zbliżająca się kanonizacja błogosławionego papieża potwierdza fakt, że ojciec święty czerpał mądrość z kontemplacji tajemnicy Boga – zaznaczył.
Po Eucharystii wręczono także nagrodę – w tym roku tylko jedną – w konkursie literackim. Za najlepszą uznano pracę „Mądrość Maxa i mądrość Adama. Co Karol Wojtyła mówi o mądrości w dramacie pt. »Brat naszego Boga«?” kl. Macieja Koczaja, alumna WSD Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.
– Szczerze podziwiam św. Brata Alberta Chmielowskiego, chciałem więc spojrzeć na niego również oczami Karola Wojtyły. A nie było to łatwe, bo „Brat naszego Boga" nie jest ani traktatem filozoficznym, ani teologicznym. Zawarta w nim mądrość wymagała więc wyłuskania, gdyż zakorzeniona jest mocno w konkrecie życia świętego, a była to mądrość krzyża – mówił laureat.