Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wszystkiego najlepszego, Polsko! przejdź do galerii

W Centrum Kultury "Ruczaj" odbyła się II edycja "Urodzin Rzeczypospolitej".

W "przyjęciu urodzinowym", zorganizowanym z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, wzięli udział przedstawiciele kilku pokoleń. – Wyobraźmy sobie, że na stole leży dziczyzna, my mamy na sobie piękne polskie stroje, a w dłoniach puchary – zachęcała Lucyna Marszałek, kierownik CK "Ruczaj". Zgodnie z tradycją, nie zabrakło uroczystego toastu – restauracja "Chimera" przygotowała na tę okazję bezalkoholową nalewkę imbirową.

Już po raz drugi w ramach imprezy odbył się finał konkursu literackiego. W tym roku zgłoszonych zostało 38 utworów. Młodsi pisali życzenia dla Rzeczypospolitej, a dorośli – toasty. Nagrody otrzymali: Jakub Krasowski, Dawid Machaczka (szkoła podstawowa), Adam Czarnecki, Zuzanna Król (gimnazjum) i Katarzyna Siwecka (dorośli). Jury w składzie: dr hab. Andrzej Waśko, Dorota Koczwańska-Kalita oraz Lucyna Marszałek przyznało także sześć wyróżnień i dwie nagrody specjalne. Laureaci zaprezentowali zebranym swoje utwory, a następnie włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni z powstania styczniowego.

Czego młodzi Polacy życzą swojej ojczyźnie? Mądrych dowódców, dobrych szkół, wykształconych i uczciwych obywateli, prężnego rozwoju, Lwowa i Wilna w granicach, mocnych sił zbrojnych, by była darzona szacunkiem, żeby jej czerwień symbolizowała miłość, a nie krew, aby nigdy więcej nie miała na swoich proporcach obcych orłów. – Jeśli uda się zdobyć pieniądze, w przyszłym roku wydamy utwory z dotychczasowych edycji w formie książkowej – mówiła L. Marszałek.

Szczególnymi "urodzinowymi" gośćmi byli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" z Buska-Zdroju. Przybliżyli oni zebranym historię polskiego oddziału sformowanego w 1863 roku, który nie przegrał żadnej potyczki z wojskami rosyjskimi, a następnie opowiedzieli o własnej organizacji. – Trzon naszej grupy stanowią nauczyciele i uczniowie. W tej chwili mamy mundury i broń dla 21 osób – mówił pan Robert, jeden z założycieli pułku. Po prelekcji odbył się pokaz musztry. Każdy chętny mógł wziąć do ręki broń żuawa i oddać strzał.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty biżuterii patriotycznej, których uczestnicy wykonywali kotyliony z bawełny, atłasu i szyfonu. Goście mogli także spróbować swoich sił w wielkoformatowych grach edukacyjnych, posłuchać opowieści o broni i strojach szlachty polskiej albo wziąć udział w projekcji filmu "Józef Piłsudski". Dr Lucyna Rotter przygotowała prelekcję "Motywy patriotyczne i narodowe w stroju ziemian polskich". – Narodowym strojem jest kontusz, a w wersji damskiej – kontusik. Niestety, został przez lata zapomniany, bo za bardzo kojarzył się z błękitną krwią – mówiła dr Rotter.

"Urodziny Rzeczypospolitej" zakończyły się koncertem "Idźmy, bijmy Moskali" w wykonaniu Krakowskiego Chóru Męskiego i Kwintetu Dętego "Passionart".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma